10 Büyüleyici Doğa Harikası

header_harika

Aklınızı başınızdan alacak, büyüleyici 10 doğa harikasını sizler için derledik. Bu liste size doğayı daha çok sevdirecek!

10. Côte d’Albâtre (Alabaster Sahili) – Fransa

Chalk cliffs at Cote d'Albatre. Etretat

Cote d’Albatre, Fransa’nın İngiliz Kanalı sahilinin bir bölümüdür. 120 km boyunca uzanan bu uçurumlar, bu bölgedeki sahilin çoğunu teşkil eder. (foto: thingstodo.viator.com)

 

9. Bryce Kanyonu – ABD

harika_9

Bryce Kanyonu aslında bir kanyon değildir. Daha çok Paunsaugunt Platosu’nun doğu tarafında bulunan ilginç bir doğal oluşumdur. Burada peribacası adı verilen ve rüzgar, su ve buz erozyonuyla oluşmuş ilginç oluşumlar vardır. Bu oluşumlar hem biçimleri hem de oluşum şekilleri yönüyle Kapadokya’daki peribacalarına benzer. (foto: torreytradingpost.com)

 

8. Strokkur Gayzeri – İzlanda

harika_8

İzlanda’nın güneybatısında bulunan Strokkur, İzlanda’nın en ünlü gayzerlerinden biridir. Her 8-10 dakikada bir 15-20 metreye kadar fışkırır. En yüksek 40 metreye kadar ulaşır. (foto: www.sixpenceee.com)

 

7. Pamukkale – Türkiye

harika_7

Pamukkale, ülkemizin cennet köşelerinden biri ve bu listeye girmeyi fazlasıyla hakediyor. Ünü sınırları aşan Pamukkale, kaplıca suyu tarafından çökeltilmiş bir tortulu kayaç olan travertenden oluşmaktadır. (foto: www.otelcenneti.com)

 

6. Hillier Gölü – Avustralya

harika_6

Bu büyüleyici renge sahip göl Avustralya’nın batısında bulunmaktadır. Okyanusla arasında ince bir sahil şeridi bulunmaktadır. Gölün pembe olmasının sebebinin Dunaliella salina adı verilen bir organizma olduğu düşünülmektedir. (foto: www.ensonhaber.com)

 

5. Gökkuşağı Dağları – Çin

harika_5

Çin’in kuzeybatısında bulunan Gökkuşağı Dağları, milyonlarca yıl içinde biriken mineraller sayesinde bu şekli almıştır. Bölgeye yağmur yağdığında dağların renkleri daha çok parlamaktadır. Zhangye yakınlarında bulunan bu muhteşem dağlar 10 kilometrekarelik bir alana sahip. (foto: www.unofficialnetworks.com)

 

4. Salar de Uyuni Gölü – Bolivya

harika_4

Bolivya’nın güneyinde bulunan Salar de Uyuni Gölü 10.582 kilometrekarelik alanıyla dünyanın en büyük tuz göllerinden biridir. Geceleri sert ayazı ile daha çok buz tutmuş bir göle benzer. Ancak yürüdüğünde ayaklarınızın altında gıcırdayan buz değil kaba tuz kristalleridir. (foto: www.yedirenkhaber.com)

 

3. Plitvice Gölleri – Hırvatistan

harika_3

Plitvice Gölleri, Hırvatistan’ın Bosna-Hersek sınırına yakın bir bölgede yer alan göller topluluğudur. Aynı zamanda UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası listesinde yer alır. (foto: 5-five-5.blogspot.com)

 

2. Büyük Mavi Çukur – Belize

harika_2

Büyük Mavi Çukur, Belize açıklarında bulunan büyük bir sualtı obruğudur. Belize City’den 70 km uzaklıkta bulunan Lighthouse Resifi’nin merkezinde bulunur. 300 metre çapında ve 124 metre derinliğindeki delik dairesel bir biçimdedir. (foto: www.triptease.com)

1. Pulpit Kayası – Norveç

harika_1

Norveç dilinde Vaaz Kayası anlamına gelen Pulpit Kayası’na ulaşmak için Preikestolen’den yaklaşık 2 saatlik zorlu bir yürüyüşü göze almanız gerekir. Tek parça kayadan meydana gelen bu alan denizden 600 metre yüksekliktedir. Yılda yaklaşık 200 bin turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Etiketler:     ,

RASTGELE

tehlikeli_sehir_thumb
En Tehlikeli 10 Şehir
KATEGORİ: Gezi, İlginç

Küreselleşme ile artık dünyada farklı ülke ve şehirleri de gezip görmek kolaylaştı. Fakat bazı şehirleri gezip dolaşırken tehlikeli durumlarla karşılaşmanız da mümkün. Aynı yabancı korku filmleri gibi, bir şey ne kadar tehlikeli ise o kadar da cezbedici olabiliyor. Sırf tehlikeli diye turist çeken şehirler var. Siz de bu tarz bir şehre giderken dikkat etmeniz gereken […]

Devam

EN YENİLER

ada_thumb
Dünyanın En Güzel 10 Ada Ülkesi
KATEGORİ: Gezi

Dünyanın cennet köşelerinden olan birbirinden güzel ada ülkeleri… Ada ülkeleri, güzelliklerinin yanı sıra ayrı bir cazibeye sahip. Siz de bu cazibeye katılmaya ne dersiniz? İşte muhteşem cazibesiyle en güzel ada ülkeleri: 10. Sri Lanka Güney Asya’da, Hindistan’ın 31 kilometre güneyinde ve Hint Okyanusu’nda bulunan bir ada ülkesidir. Tropikal bir iklime sahiptir. Sri Lanka çay tarımı […]

Devam

BİZE ULAŞIN

Görüşlerinizi iletmek için bize e-mail adresimizden ulaşabilirsiniz. Değerli görüşleriniz için şimdiden teşekkür ederiz!