10 İlginç Mimari Yapı

mimari_0

Geleneksel yapıların dışına çıkan, farklı olma çabası ile yapılmış binalar herkesin ilgisini çeker. İşte bu ilginç mimari yapılardan 10 tanesini sizlerle bu listede buluşturuyoruz.

10. Wonderworks – ABD

mimari_10

Mimar Terry Nicholson tarafından tasarlanan bu yapıda, şiddetli bir havaya maruz kalan bir binanın başka bir bina üzerine baş aşağı düşmesi teması kullanılmıştır. Bünyesinde eğlenceli sergiler, matematik ve fizik aktiviteleri, akşam yemekleri ve sihir gösterileri için bölümler barındırmaktadır. (foto: www.wonderworksonline.com)

 

9. Sepet Bina – ABD

mimari_9

Sepet şeklindeki bu bina, sepet üreticisi Longaberger firmasının ABD – Ohio’da bulunan merkez binasıdır. Firmanın kurucusuna ait olan bu tasarım ilk kez açıklandığında herkes bunun bir şaka olduğunu düşünmüş. Ancak hayata geçirilen bu proje şimdiye kadar sayısız tasarım ödülü almaya hak kazanmış. (foto: www.letsgodergi.com)

 

8. Rüya Diyarı – Polonya

mimari_8

Bir hayal ürünü gibi durması bu yapının yaratıcılığını yansıtan en önemli özelliği. İskeletsiz duruşu onu diğer mimarilerden farklı kılmakta. (foto: www.travelmint.com)

 

7. Kübik Evler – Hollanda

mimari_7

Kübik evler, geometrik şekiller ve dengenin bütünleşmesini gösteren mimari bir yapı. Bu nedenle mimariyle sanatın içiçe geçmiş hali olarak değerlendirmek doğru olur. Bu evlerin bir kısmı okul, bir kısmı ise ofis olarak kullanılıyor. Hollanda’nın turist çeken merkezlerinden biri olduğunu da belirtmek isteriz. (foto: www.flickr.com)

 

6. Dans Eden Bina – Çek Cumhuriyeti

Prague6-2

Dans eden bir çiftten esinlenerek ortaya çıkarılan bu eser, adını da buradan almış. Fred and Ginger olarak da adlandırılan bu binanın bir diğer adı ise Sarhoş Ev. (foto: www.architectism.com)

 

5. Habitat 67 – Kanada

mimari_5

Habitat 67, Montreal, Kanada’da bulunan ve Kanadalı mimar Moshe Safdie tarafından tasarlanan bir ev kompleksidir. Mimar tarafından aslında yüksek lisans tezi olarak hazırlanmıştır. Habitat 67 hem Montreal’in hem de Kanada’nın en tanınmış yapılarından biridir. (en.wikipedia.org)

 

4. Kansas Halk Kütüphanesi – ABD

mimari_4

ABD’nin Kansas eyaletindeki halk kütüphanesi, insanların kitaplara olan ilgisini geri kazanmak için olağanüstü bir tasarımla yenilendi. Kütüphanenin yeni hali tamamlandığında, yapı dünyanın en meşhur binaları arasına adını yazdırdı. (foto: en.idesgnarch.org)

 

3. Ulusal Sanat Merkezi – Çin

mimari_3

Bu yapı, içinde opera binası bulunduran bir sanat merkezidir. 5.452 kişilik bir kapasiteye sahiptir ve 12.000 metrekarelik bir alana kurulmuştur. Titanyum ve camdan oluşan çatısıyla dev bir yumurtayı andırmaktadır. Fransız mimar Paul Andreu tarafından tasarlanmıştır. (foto: www.gorselara.com)

 

2. Piyano Ev – Çin

mimari_2

Adından da anşalılabileceği gibi Piyano Ev, devasa bir piyano şeklinde tasarlanmıştır. Girişini ise büyük bir cam keman oluşturmaktadır. Piyanonun tepesi teras olarak hizmet vermektedir. (foto: www.unsualplaces.org)

 

1. Pekin Ulusal Stadyumu – Çin

mimari_1

Pekin’deki 2008 Yaz Olimpiyatları için tasarlanan bu stadyum dış görünüşü nedeniyle kuş yuvasına benzetilmekte. 91.000 kişilik kapasitesiyle atletizm yarışmaları, futbol finalleri ve kapanış seremonilerine ev sahipliği yapmaktadır. Mimarları, Çin hükümetinin açtığı yarışma ile belirlenmiştir. (foto: www.absolutechinatours.com)

 

Etiketler:     , , , ,

RASTGELE

thumb_park
Dünyanın En Güzel Doğa Parkları
KATEGORİ: Doğa, Gezi

Doğanın en güzel yüzünü gösterdiği noktalarda bulunan bu parklar, güzel atmosferleriyle kartpostal karelerini süsler. 10. Hortobagy – Macaristan Macaristan’ın ilk milli parkıdır ve aynı zamanda Avrupa’nın en büyük merasıdır. Geniş bir yeşil alana sahiptir. Nesli tükenmekte olan kuşlara ve atlara ev sahipliği yapmaktadır. (foto: www.sakertour.com)   9. Canadas Del Teide (Teide Yanardağı) – İspanya 3.718 […]

Devam

EN YENİLER

ada_thumb
Dünyanın En Güzel 10 Ada Ülkesi
KATEGORİ: Gezi

Dünyanın cennet köşelerinden olan birbirinden güzel ada ülkeleri… Ada ülkeleri, güzelliklerinin yanı sıra ayrı bir cazibeye sahip. Siz de bu cazibeye katılmaya ne dersiniz? İşte muhteşem cazibesiyle en güzel ada ülkeleri: 10. Sri Lanka Güney Asya’da, Hindistan’ın 31 kilometre güneyinde ve Hint Okyanusu’nda bulunan bir ada ülkesidir. Tropikal bir iklime sahiptir. Sri Lanka çay tarımı […]

Devam

BİZE ULAŞIN

Görüşlerinizi iletmek için bize e-mail adresimizden ulaşabilirsiniz. Değerli görüşleriniz için şimdiden teşekkür ederiz!