10 Tehlikeli Aktif Yanardağ

volkan_header

Yanardağların faaliyetleri insanlar için ürkütücüdür. Birçok yanardağ sessizliğini korusa bile insanları hala tedirgin etmekte. Aslında bu yanardağların hepsi birer doğa harikası. Dünyanın en tehlikeli 10 aktif yanardağının ihtişamına tanıklık edin.

10. – Whakaari Volkanı

whakaari

Whakaari Volkanı , White Island / Beyaz Ada olarak bilinen bir adadır. Yeni Zelanda’nın kuzey adasının doğu sahilinde yer alır. 1981 ve 1983 yıllarında en büyük patlamaları olmuştur ve 2000-2001 yıllarında yeniden harekete geçti.

 

9. Nyiragongo Yanardağı

nyiragongo

Demokratik Kongo Cumhuriyetinde yer alan Virunga Ulusal Parkı’nın içerisinde bulunmaktadır. 1882 yılından beri tam 34 kez infilak etmiştir.

 

8. Chaiten Volkanı

chaiten

Şili’nin güneyinde yer alır. Deniz seviyesinin 1122 metre üstündedir, 2008 yılında harekete geçmiştir. Şubat 2009’da volkanın bir kubbesi çökerek nehir vadisine doğru akmıştır.

 

7.  Sakurajima Yanardağı

sakurjima

Japonya’ da yer almaktadır. Aslında bir ada olan Sakurajima, lav ve çamur püskürtmesi nedeniyle, Osumi bölgesine kadar birleşmiştir. 1955 ten bu güne kadar toplamda 7300 defa patlayarak bu konuda bir rekora imza atmıştır.

 

6. Saint Helens Yanardağı

saint_helens

Washington’un Skamania bölgesinde bulunmaktadır.  Yanardağın 1980 yılındaki patlamasında 57 kişi hayatını kaybetmişti. 2008 yılında yeniden kraterinden duman ve kül püskürtmeye başladı.

 

5. Soufriere Volkanik Tepeleri – Karayipler

soufriere

1995 yılında faaliyete geçmiştir. 2010 yılında da tekrar lav ve kül püskürtmüştü. Halen aktif durumda olan yanardağlardan biridir.

 

4. Popocatepetl Yanardağı

Popocatepetl volcano

En son olarak 1994 yılında faaliyete geçmiştir. Mexico City’e 70km uzaklıktadır. 1519 yılından beri 20 defa felaket ölçüsünde patlama yaşayarak büyük patlamalara sahne olmuştur.

 

3. Mayon Yanardağı

mayon

Filipinlerdeki en aktif volkanlardan biri ve ayrıca son 400 yılda tam 49 kez harekete geçmiştir.

 

2. Kilauea Volkanı

kilauea

Hawai adalarında yer alır. Büyük Ada’yı oluşturan 5 kabuklu volkandan birisidir. Son patlama 1983 yılında başladı ve volkan büyük miktarda lav püskürttü. 117 kilometre karelik bir alanda etkili oldu. Denize doğru akan çamur ve lavlar, 2 kilometrekarelik yeni bir toprak parçası oluşturdu.

 

1. Etna Yanardağı

etna

Sicilya’nın doğu sahilinde yer alan Etna, İtalya’daki 3 aktif yanardağdan en geniş olanı. Deniz seviyesinden yüksekliği tam 3329 metre.  Etna en son Nisan 2010’da kül püskürtmüştü.

Etiketler:     , , ,

RASTGELE

dunya_thumb
Dünya Kaç Yaşında?
KATEGORİ: İlginç

Dünya, Güneş Sistemi’nde Güneş’e en yakın üçüncü gezegendir. Güneş Sistemi’ndeki en yoğun ve beşinci büyük gezegendir. Büyüklükte, Güneş Sistemi’nin 8 gezegeni arasında gaz devlerinin büyük farkla arkasından gelerek, beşinci sıraya yerleşir. Jeologların edindiği kapsamlı ve geniş bilimsel kanıtlara dayanarak, Dünya’nın yaşının yaklaşık 4,54 milyar yıl (4,54×109 yıl) olduğuna karar verilmiştir. Bu sayı; bilinen en eski […]

Devam

EN YENİLER

ada_thumb
Dünyanın En Güzel 10 Ada Ülkesi
KATEGORİ: Gezi

Dünyanın cennet köşelerinden olan birbirinden güzel ada ülkeleri… Ada ülkeleri, güzelliklerinin yanı sıra ayrı bir cazibeye sahip. Siz de bu cazibeye katılmaya ne dersiniz? İşte muhteşem cazibesiyle en güzel ada ülkeleri: 10. Sri Lanka Güney Asya’da, Hindistan’ın 31 kilometre güneyinde ve Hint Okyanusu’nda bulunan bir ada ülkesidir. Tropikal bir iklime sahiptir. Sri Lanka çay tarımı […]

Devam

BİZE ULAŞIN

Görüşlerinizi iletmek için bize e-mail adresimizden ulaşabilirsiniz. Değerli görüşleriniz için şimdiden teşekkür ederiz!