1300 Yıllık Otel

otel_2

Sadece Japonya’nın değil,  muhtemelen dünyanın aynı aile tarafından işletilen en eski oteli Hoshi Ryokan. (Ryokan geleneksel Japon otelidir.) 1.300 yıllık otel, Japonya’nın Honshu yarımadasında, Hakusan Dağı’nın eteğinde, Awazu Onsen beldesinde bir doğal sıcak su kaynağının dibinde bulunuyor. 718 yılında kurulan Hoshi Ryokan otelinin ismi, otelin kurucusu olan Budist rahipten geliyor. Bu soydan gelen ve halen aynı adı taşıyan Hoshi ailesi, Budist geleneklerine sadık olarak, bu lokanta ve oteli aynı şekilde işletiyor ve nesilden nesile aktarıyor.

Otelin 76 yaşındaki işletmecisi Zengoro Hoshi, atalarından gelen geleneği devam ettirmek istedi. Tek oğlu olan Hiroshi’yi eğitti ve anahtarları ona vermeye hazırlanıyordu. Ancak oğlu daha 46 yaşında kalp krizinden vefat etti. Oğlunun vefatından sonra Zengoro artık ne yapacağını bilmiyor.

Zengoro’nun 3 kızı daha var. Ancak üç kız evladı da evlenerek farklı soyadı taşımaya başladılar. Zengoro da 1300 yıldır aynı soyadına devredilen oteli kızlarına bırakmak istemiyor. Oteli hem kızlarına bırakmayan hem de satmak istemeyen yaşlı işletmecinin vefat etmesi halinde, otel satılarak miras üç kızına bölüştürülecek. Zengoro’nın üç kızı da oteli işletmeyi, devralmayı ya da otelde yaşamayı düşünmediklerini açıkladı. Devlet, 1300 yıllık oteli bir kültür mirası olarak işletmeyi kabul etmezse, otel kapanacak.

Etiketler:     , , ,

RASTGELE

thumb_filozof
Antik Çağ Filozofları
KATEGORİ: Kültür & Sanat, Tarih

Felsefenin temellerini oluşturan, antik çağın filozofları… 10. Demokritos Demokritos, MÖ 460-370’lü yıllarda yaşamış ve Sokrates’den sonra ölmüş olmasına rağmen, “Sokrates öncesi doğa filozofları”ndan sayılır. “Atom veya bölünmeyen öz” teorisi ile ünlenmiştir. Varoluş ile ilgili çok kesin bir görüş ortaya koymuştur. Evren’deki oluşuma, kesin bir zorunluluk egemendir. Bütün olup bitenleri bir rastlantı ile izaha çalışmak saçmalıktır. “Yaratılmamış, […]

Devam

EN YENİLER

ada_thumb
Dünyanın En Güzel 10 Ada Ülkesi
KATEGORİ: Gezi

Dünyanın cennet köşelerinden olan birbirinden güzel ada ülkeleri… Ada ülkeleri, güzelliklerinin yanı sıra ayrı bir cazibeye sahip. Siz de bu cazibeye katılmaya ne dersiniz? İşte muhteşem cazibesiyle en güzel ada ülkeleri: 10. Sri Lanka Güney Asya’da, Hindistan’ın 31 kilometre güneyinde ve Hint Okyanusu’nda bulunan bir ada ülkesidir. Tropikal bir iklime sahiptir. Sri Lanka çay tarımı […]

Devam

BİZE ULAŞIN

Görüşlerinizi iletmek için bize e-mail adresimizden ulaşabilirsiniz. Değerli görüşleriniz için şimdiden teşekkür ederiz!