Masalları Andıran 7 Mekan

masalsı

Masalların o büyülü ortamını sizlere yaşatabilecek, tablolardan fırlamış gibi görünen 7 muhteşem mekanı sizin için bu listede birleştirdik!

7. Chenonceau Şatosu – Fransa

şato_7

Chenonceau Şatosu, Fransa’da Indre-et-Loire’de bulunan Loire (Luar) Vadisi’nin Chenonceaux kasabasında kurulmuş olan bir kaledir. Cher Nehri üzerinde inşa edilmiş olan şatonun tarihi 13. yüzyıla dayanmaktadır. Hanımlar Şatosu olarak da bilinir. (foto: tr.wikipedia.org)

 

6. Ta Prohm – Kamboçya

masal_6

Ta Prohm, 12. yüzyılın sonları ve 13. yüzyılın başlarında Bayon tarzında inşa edilmiş bir tapınaktır. Asıl adı Rajavihara olan tapınak günümüzde Ta Prohm olarak bilinmektedir. Üzerinde yetişen ağaçlar buraya farklı bir atmosfer kazandırdığı için tapınak bulunduğu gibi bırakılmıştır. (foto:www.tripadvisor.com)

 

5. Quinta Da Regaleira – Portekiz

masal_5

Sintra, Portekiz’de bulunan Quinta Da Regaleira UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine dahil edilmiştir. Bu alanda romantik bir şato, bir şapel ve bir park bulunmaktadır. Park;  içinde göller, havuzlar, çeşmeler barındıran geniş bir alana kurulmuştur. (foto: www.500px.com)

 

4. Cesky Krumlov Tarihi Merkezi – Çek Cumhuriyeti

masal_4

13. yüzyıl sonlarında inşasına başlanan bu şehir ve kale, Bohemya bölgesindeki ticaret yollarının üzerinde kurulmuştur. Vltava Nehri’nin yanında yer almaktadır. (foto: www.gezginlerkulubu.com)

 

3. Hallstatt – Avusturya

masal_3

Hallstatt, Yukarı Avusturya’daki Hallstatter Gölü kıyısında kurulu bir kasabadır. Hallstatt, tarih öncesi çağlardan kalma tuz üretimi ile bilinir. Dünya tarihinin en eski tuz madeni burada yer almaktadır. (foto: gezihayallerim.blogspot.com)

 

2. Neuschwanstein Şatosu – Almanya

masal_2

Neuschwanstein Şatosu Almanya’nın Bavyera eyaletine bağlı Füssen yakınlarındaki Hohenschwangau kasabası yakınında bulunan sarp bir tepeye kurulu bir şatodur. 6 katlı olan bu şato 19. yüzyılda yapılmıştır. (foto: www.tikladunyayi.com)

 

1. Mont Saint-Michel – Fransa

masal

Mont Saint-Michel, Fransa’daki Manche sınırlarında bulunan bir adacıktır. Çevre uzunluğu 900 m’yi bulan, daire biçimli ve granit oluşumlu Mont Saint-Michel, 88 m yüksekliğe ulaşır. Denizin çok yükseldiği zamanlarda ada görünümünü alır. Tepesinde bulunan manastır çok uzaklardan görülebilir. (foto: www.devianart.com)

 

Etiketler:     , , ,

RASTGELE

antik_thum
Türkiye’nin En Güzel 10 Antik Kenti
KATEGORİ: Gezi, Tarih

Türkiye’de Kültür Bakanlığı’nın taşınmaz kültür varlığı olarak belirlediği 77 adet antik kent vardır. Listeye dahil olmayanlarla birlikte bu sayı 100 civarındadır. Birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapan bu antik kentlerden en çok bilinen ve ziyaret edilenlerine bu yazımızda yer verdik. 10. Hattuşaş Hititlerin başkenti Boğazköy (Hattuşaş) Çorum’un 82 kilometre güneybatısında yer alır. Kente ilk yerleşim […]

Devam

EN YENİLER

ada_thumb
Dünyanın En Güzel 10 Ada Ülkesi
KATEGORİ: Gezi

Dünyanın cennet köşelerinden olan birbirinden güzel ada ülkeleri… Ada ülkeleri, güzelliklerinin yanı sıra ayrı bir cazibeye sahip. Siz de bu cazibeye katılmaya ne dersiniz? İşte muhteşem cazibesiyle en güzel ada ülkeleri: 10. Sri Lanka Güney Asya’da, Hindistan’ın 31 kilometre güneyinde ve Hint Okyanusu’nda bulunan bir ada ülkesidir. Tropikal bir iklime sahiptir. Sri Lanka çay tarımı […]

Devam

BİZE ULAŞIN

Görüşlerinizi iletmek için bize e-mail adresimizden ulaşabilirsiniz. Değerli görüşleriniz için şimdiden teşekkür ederiz!