Dünyanın Dip Noktası: Mariana

mariana_location

Dünya üzerinde bilinen en derin noktadır. Büyük Okyanus’ta, Guam Adası’nın güney batısında, Japonya ve Endonezya arasında, iki ülkeye de aşağı yukarı eşit uzaklıkta yer alır. Son ölçümlere göre en derin noktası yaklaşık 10.994 metredir. Uzunluğu 2.542 kilometre, genişliği ise 69 kilometredir.

Mariana Çukuru şöyle oluşmuştur: Kimi zamanlar yerkabuğunu oluşturan plakalardan bazıları birbirlerine yaklaşarak çarpışırlar. Bu çarpışma neticesinde plakalardan biri diğerinin altına girerek ‘’dalma’’ adı verilen bir durum gerçekleştirir. Dalma durumunun anlamı ise yoğunluk bakımından üstün olan plakanın, daha az yoğun olan plakanın altına kayması olayıdır. Sonuç olarak bu bölgelerde şiddetli depremler görülebilir ve depremlerin oluştuğu derinlikler levhaların büyüklüğüne göre 700 kilometreyi bulabilir. İşte Mariana Çukuru da Pasifik plakası ile Mariana Plakası’nın birbirine çarpması sonucu oluşmuş bir çukurdur.

Kanadalı sinema yönetmeni James Cameron, özel denizaltısıyla Marina Çukuru’na bir dalış gerçekleştirmiştir. Çukurun dip noktasındaki basınç yeryüzü basıncının nerdeyse 1000 katı oranındadır. James Cameron’un dalış yaptığı denizaltı da bu sebepten dolayı metrekare başına 7250 tondan daha fazla oluşabilecek bir basınca karşı dayanıklı olarak yapılmıştır. Denizaltının içinde Cameron’a kalan 6 santimetrelik çelikle kaplanmış alanın genişliği bir metre. Yönetmen, bu daracık alanda dizleri kırık ve neredeyse tamamen hareketsiz saatlerce kalabilmek için, uzun süredir her gün yoga ve koşu yapmıştır.
James Cameron,  Marina Çukuru’nda üç saat geçirdi. Cameron, dalış hazırlıklarıyla başlayan videoda, 11 kilometre derinlikte yaşadıklarını anlatıyor. Cameron’ın tabiriyle “aya benzeyen” yüzeyde, test dalışlarında görülmeyen yaşam formlarına da rastlanıyor. Daha sonra kapkaranlık bir okyanus tabanı görülüyor. Cameron, indiği noktanın “güneş ışığından, ısıdan ve her türlü sıcaklık derecesinden” tamamen yoksun olduğunun altını çizdi ve “başka bir gezegene gidip geri geldiği” duygusuna kapıldığını ifade etti.

Etiketler:     , ,

RASTGELE

otel_thumb
Perili Otel
KATEGORİ: Gezi

Hotel del Salto, Kolombiya, Bogota nehri üzerinde bulunan turistik Tequendema şelaleri yakınlarında 1924 yılında yapılmış,  güzel bir dağ oteli. 1990 yılına kadar faaliyetini sürdüren bu ilginç otelin bugün terk edilmiş bir vaziyette bulunmasının sebebi konusunda ise değişik rivayetler var. Kimilerine göre bu otel perili, kimine göre ise Bogota nehrinin taşıdığı atıklardan etkilendiği için eski cazibesini […]

Devam

EN YENİLER

ada_thumb
Dünyanın En Güzel 10 Ada Ülkesi
KATEGORİ: Gezi

Dünyanın cennet köşelerinden olan birbirinden güzel ada ülkeleri… Ada ülkeleri, güzelliklerinin yanı sıra ayrı bir cazibeye sahip. Siz de bu cazibeye katılmaya ne dersiniz? İşte muhteşem cazibesiyle en güzel ada ülkeleri: 10. Sri Lanka Güney Asya’da, Hindistan’ın 31 kilometre güneyinde ve Hint Okyanusu’nda bulunan bir ada ülkesidir. Tropikal bir iklime sahiptir. Sri Lanka çay tarımı […]

Devam

BİZE ULAŞIN

Görüşlerinizi iletmek için bize e-mail adresimizden ulaşabilirsiniz. Değerli görüşleriniz için şimdiden teşekkür ederiz!