Dünyanın En Güzel 10 Ada Ülkesi

ada_header

Dünyanın cennet köşelerinden olan birbirinden güzel ada ülkeleri… Ada ülkeleri, güzelliklerinin yanı sıra ayrı bir cazibeye sahip. Siz de bu cazibeye katılmaya ne dersiniz? İşte muhteşem cazibesiyle en güzel ada ülkeleri:

10. Sri Lanka

srilanka

Güney Asya’da, Hindistan’ın 31 kilometre güneyinde ve Hint Okyanusu’nda bulunan bir ada ülkesidir. Tropikal bir iklime sahiptir. Sri Lanka çay tarımı ile ünlüdür, burası çay tarımının merkezi olarak bilinmektedir.

Sri Lanka, zengin coğrafyasıyla doğa turlarının en önemli duraklarından biridir. Doğal güzellikleri, enfes meyveleri, sabah, öğle, akşam yenen pilavı, koloni dönemlerinden kalma farklı mimarisi ve birbirinden farklı el ve gösteri sanatlarıyla Sri Lanka Hint Okyanusu’nun incisidir.

 

9. Japonya

japan

Uzak Doğu’da adalardan oluşan bir ülkedir. Hiçbir ülke ile kara sınırı yoktur. Kuzeyinde Kore Yarımadası (Güney Kore ve Kuzey Kore) ve Rusya ile sınırlanan Japon Denizi bulunur. Batıda deniz ötesinde Tayvan ve Çin ile komşu olan Japonya’nın doğu ve güneyinde ise Büyük Okyanus bulunur. Başkenti Tokyo’dur ve “Doğan Güneşin Ülkesi” diye de bilinir.

Japonya da 3.000’den fazla ada bulunmaktadır. Japonya’da ülkenin sembollerinden olan Fuji yanardağı da dahil olmak üzere 200’den fazla yanardağ bulunmaktadır.

Japonya için dünyanın en olağanüstü yerlerinden biri diyebiliriz: kültürü, yemekleri, dili, mimarisi ile Japonya dünyanın en pahalı şehirlerinden biri olmasına rağmen pek çok turistin uğrak noktasıdır.

 

8. Fiji Adaları

fiji2

Güney Pasifik Okyanusu’nda, Avustralya’nın batısında, 322 adadan ve 522 adacıktan oluşan bir ülkedir. Adalar tropik ormanlarla kaplıdır. En yakınındaki ülkeler; Tonga, Tuvalu ve Vanuatu’dur. İki büyük ada, Viti Levu ve Vanua Levu, yerleşimin %87’sini oluşturur.

Turkuaz rengi denizi, mercan kayalıkları ve ipeksi kumsallarıyla Fiji Adaları insanları büyülemektedir. Özellikle sörf tutkunlarının favori adasıdır.

 

7. İzlanda

izlanda

İzlanda, Atlas Okyanusu’nun kuzeyinde Grönland’ın güneydoğusu ile Norveç ve Britanya Adalarının arasında yer alan bir ada ülkesidir. Atlas Okyanusu’nun kuzeyinde volkanik bir ada üzerinde kurulmuş ve çevresindeki birçok küçük adadan meydana gelmiş bir devlettir.

İzlanda’da halen faal olan Hekla isimli bir yanardağ bulunmaktadır. Mavi göl olarak adlandırılan dünyanın en güzel termal gölü Blue Lagoon burada bulunmaktadır. Muhteşem şelaleri, geniş ovaları, el değmemiş doğasıyla her yıl çok sayıda turist çekmektedir. Doğanın en güzel manzaralarına tanıklık edeceğiniz İzlanda’da, safari gezilerinden trekking’e, tarihi keşiflerden müze turlarına kadar onlarca renkli ve eğlenceli aktivite yapılabiliyor. İzlanda aynı zamanda sadece kutuplara yakın yerlerde görebileceğiniz bir doğa olayı olan ‘kutup ışıkları’nı (aurora borealis) izleyebileceğiniz en iyi yerlerden biridir.

 

6. Küba

kuba

Küba, Karayipler’de bir ada ülkesidir. Florida’nın güneyinde yer almaktadır. Başkenti, Havana’dır. Küba Ada’sı yeryüzündeki en büyük 13. adadır.

Müzik ve dans buradaki insanların bir parçasıdır. Öyle ki küçük kasabalarda bile dans kulüpleri bulunmaktadır. Salsa, rumba, çaça danslarının doğduğu yer olarak bilinmektedir. Küba’nın en meşhur şeyinin purosu olduğunu da söylemek gerekir.

 

5. Maldivler

Maldivler, resmi adıyla Maldiv Cumhuriyeti, Hint Okyanusu’nda 1.200 adadan oluşan bir devlettir. Hindistan’ın güneyinde ve Sri Lanka’nın yaklaşık 750 kilometre güneybatısında yer almaktadır. Maldivler’de bol yağmurlu ekvator iklimi hakimdir.

Maldivler’de 1.200 adanın 200’ünde yerleşim bulunmaktadır. Bu 200 adadan 90’ında Maldivliler yaşıyor. 110 ada ise “otel ada” şeklinde kullanılıyor.

Maldivler’deki tesisler, adalar üzerine kurulmuştur ve her tesis genelde adanın adıyla anılmaktadır. Dalış tutkunlarının bir numaralı gözdesi olan Maldiv Adaları, sualtı dünyasında binlerce güzelliği barındırmaktadır. Maldivler dünyadaki en önemli dalış merkezlerinin başında gelmekte.

Şunu da belirtelim: Maldivler, balayına çıkacak çiftlerin gözde adası olarak bilinmektedir.

Küresel iklim değişiklikleri yüzünden yüzyıl içerisinde sular altında kalacağı öngörülen Maldiv halkına, 15 Kasım 2005 itibari ile Avusturalya’ya sığınma hakkı verilmiştir.

 

4. Avustralya

sidney

Avustralya güney yarım kürede yer alan bir ülkedir. Tüm bir kıtayı kaplayan tek ülkedir. Başkenti Canberra, en büyük şehri Sidney’dir. Meşhur opera binasıyla tanınmaktadır. Avustralya yaşam standartlarını oldukça yüksek olduğu bir ülkedir, burada yoksulluk oranı çok düşüktür.

Tropikal bir iklime sahiptir. Harika plajları, sıcakkanlı insanlarıyla Avustralya mutlaka gidilmesi gereken bir yerdir. Eğer Avustralya’yı ziyarete giderseniz vahşi hayvanlara dikkat etmenizi öneririz.

 

3. Malta

malta

Malta ufak bir ada ülkesidir ve aslında 5 adadan oluşan bir takımadadır. Bu adalar Malta, Gozo, Comino, Cominotto, Filfala’dır. Adaların toplam yüzölçümü 316 kilometrekaredir. Başkent Valetta’nın bulunduğu Malta Ada’sı aralarında en büyük olanıdır.

Aslında adada deniz kıyıları çoğunlukla kayalıktır ve kum plajları çok azdır. Son dönemlerde gelişen eğitim sektörü adanın neredeyse en önemli gelir kaynağı haline gelmiştir. Malta, birçok Avrupa ülkesine göre daha ucuz olduğundan dünyanın pek çok yerinden buraya eğitim almaya öğrenciler gelmektedir.

 

2. Bahamalar

bahamalar

Bahama Adaları, Atlas Okyanusu’nda, Florida’nın güneydoğusunda, Küba’nın kuzeydoğusunda yer almaktadır. Bahamalar da yaklaşık 700 adet ada vardır. Florida’nın 1.000 kilometre uzağında bulunan Bahamalar’ın en büyük adası New Providence’tir. Ülkenin başkenti Nassau da bu ada üzerindedir. Bahamalar’ın sadece 22 adasında yerleşim bulunmaktadır.

Tropikal bir iklim hüküm sürdüğünden Bahamalar’da hava bazen kapalı ve sıcak olmaktadır. Bahamalar beyaz kumları, palmiye ve ananas ağaçları insanı büyüleyen muhteşem bir güzelliğe sahiptir.

 

1. Filipinler

filipinler

Büyük Okyanus’un batısında, Asya kıtasından 966 km açıkta bulunan Filipinler’i oluşturan 7.107 adanın, ancak 880’inde yerleşim bulunmaktadır. Filipinler’in başkenti Manila’nın da bulunduğu Luzon, orta kesimde Visayas ve güneyinde Mindanao olmak üzere başlıca üç ada grubu bulunmaktadır.

Filipinler’de Tubbataha Resifleri, Mayon Volkanı, Banaue Pirinç Terasları ve Çikolata Tepeleri gibi birçok doğal oluşum bulunmaktadır.

Filipinler, şahane tropikal adaları, bozulmamış kumsalları, doğa harikası ilginç yerleri ve sıcakkanlı insanlarıyla fantastik denilebilecek muhteşem bir ada ülkesidir. Gelişmiş otel ve hizmet kültürü, birbirinden güzel yemekleriyle birçok insanı kendine çekmektedir.

Ülkemizden bu güzel ada ülkesine vizesiz gidiş mevcuttur.

Etiketler:     , , , , ,

RASTGELE

thumb_kitap
Dünyanın En Çok Satan 10 Kitabı
KATEGORİ: Kültür & Sanat

Dünyanın en çok satan, en çok kişiye ulaşan kitapları bir liste haline getirdik. Bu listedeki kitaplar milyonlarca satışa ulaşmış! 10. Da Vinci Şifresi (The Da Vinci Code) – Dan Brown Kitapta Hz. İsa ile ilgili tarihi sırlar ve Da Vinci’nin eserlerinde bu sırlarla ilgili ipuçları bıraktığına değinilir. New York Times’ın ‘en çok satanlar’ listesine 1 […]

Devam

EN YENİLER

ada_thumb
Dünyanın En Güzel 10 Ada Ülkesi
KATEGORİ: Gezi

Dünyanın cennet köşelerinden olan birbirinden güzel ada ülkeleri… Ada ülkeleri, güzelliklerinin yanı sıra ayrı bir cazibeye sahip. Siz de bu cazibeye katılmaya ne dersiniz? İşte muhteşem cazibesiyle en güzel ada ülkeleri: 10. Sri Lanka Güney Asya’da, Hindistan’ın 31 kilometre güneyinde ve Hint Okyanusu’nda bulunan bir ada ülkesidir. Tropikal bir iklime sahiptir. Sri Lanka çay tarımı […]

Devam

BİZE ULAŞIN

Görüşlerinizi iletmek için bize e-mail adresimizden ulaşabilirsiniz. Değerli görüşleriniz için şimdiden teşekkür ederiz!