Dünyanın En Güzel Doğa Parkları

park_7

Doğanın en güzel yüzünü gösterdiği noktalarda bulunan bu parklar, güzel atmosferleriyle kartpostal karelerini süsler.

10. Hortobagy – Macaristan

park_3

Macaristan’ın ilk milli parkıdır ve aynı zamanda Avrupa’nın en büyük merasıdır. Geniş bir yeşil alana sahiptir. Nesli tükenmekte olan kuşlara ve atlara ev sahipliği yapmaktadır. (foto: www.sakertour.com)

 

9. Canadas Del Teide (Teide Yanardağı) – İspanya

park_1

3.718 metre yüksekliği ile Kanarya Adaları’ndan Tenerife’nin en yüksek noktasıdır ve İspanya’nın en yüksek dağıdır. Yeryüzünün en yüksek ada volkanıdır. (foto: www.telefericoteide.com)

 

8. Pilitvice Gölleri – Hırvatistan

harika_3

Hırvatistan’ da yer alır. Göl mavi ve yeşili tüm tonlarıyla ziyaretçilerine sergilemektedir.

 

7. Jostedalsbreen – Norveç

park_8

Norveç’te Avrupa karasının en büyük buzuludur. Kuzey-güney istikametinde 100km, doğu-batı istikametinde de 15’er km’lik bir alana uzanır.Macera tutkunlarını yoğun ilgisine uğrar. (foto: www.escapadaseuropa.com)

 

6. Timanfaya – İspanya

park_6

İspanya’da bulunmaktadır. Timanfaya  aktif yanardağının oluşturduğu çok sayıda kraterler ve sıra dışı kayalıklar bulunmaktadır. Yer altı sıcaklığı 1000 dereceye kadar çıkmaktadır. (foto: en.wikipedia.org)

 

5. Büyük Kanyon – ABD

park_7
Amerika Birleşik Devletlerinin Arizona sınırlarında bulunmaktadır. Kanyon, Kolorado Irmağı’nın kanalı milyonlarca yılda yarmasıyla oluşmuştur. Derinlikleri 1600 metrelere kadar ulaşan bu kesiklerde Dünya’nın 2 milyar yıllık tarihi bulunmaktadır. (foto: www.thecanyon.com)

 

4. Berchtesgaden – Almanya

park_5

Almanya’nın güney ucunda, Avusturya sınırında bulunur. Berchtesgaden Alpleri bölgesi, koruma amacıyla 1978 yılında milli park ilan edilmiştir. (foto: www.tumblr.com)

 

3. Iguazu – Arjantin ve Brezilya

park_4

Brezilya ve Arjantin topraklarında bulunur. Çok çeşitli hayvanlara ve bitkilere ev sahipliği yapmaktadır.  Yaban hayatı için geniş bir yelpazeye sahiptir. (foto: www.argentina.travel)

 

2. Göreme – Türkiye

park_2

Peri bacaları, mağara evleri ve düzenlenen balon turlarıyla dünyanın heryerinden insanları kendine çeker Göreme Milli Parkı’mız. 1985 tarihinden bu yana UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer almaktadır. (foto: basin.kulturturizm.gov.tr)

 

1. Snowdonia – Galler

park_10

Büyük Britanya’ya bağlı Wales’de bulunan Snowdonia bölgenin en eski doğal yaşam alanlarındandır. Park Snowdan Dağı’nda yer almaktadır. Göller ve nehirler burayı mükemmel bir hale getirmiştir.838 farklı doğal meydanı vardır. 1951 yılında milli park ilan edilmiştir. (foto: www.satellitesportnetwork.com)

Etiketler:     , , ,

RASTGELE

papua_thumb
En Çok Dilin Konuşulduğu Ülke
KATEGORİ: İlginç

Birçok dilin  konuşulduğu bir ülkede insanların birbirleriyle anlaşması zor olmaz mı sizce? 19 resmi dili ve 856 tane konuşulan dil ile Papua Yeni Gine, dünyada en çok dilin konuşulduğu ülkedir. 7.059.653 nüfuslu ülkede hemen hemen her kabile farklı bir dil konuşmaktadır. Papua Yeni Gine, Okyanusya (Avustralya) Kıtası’nda bulunan bağımsız bir devlettir. Dünya’da en çok dilin […]

Devam

EN YENİLER

ada_thumb
Dünyanın En Güzel 10 Ada Ülkesi
KATEGORİ: Gezi

Dünyanın cennet köşelerinden olan birbirinden güzel ada ülkeleri… Ada ülkeleri, güzelliklerinin yanı sıra ayrı bir cazibeye sahip. Siz de bu cazibeye katılmaya ne dersiniz? İşte muhteşem cazibesiyle en güzel ada ülkeleri: 10. Sri Lanka Güney Asya’da, Hindistan’ın 31 kilometre güneyinde ve Hint Okyanusu’nda bulunan bir ada ülkesidir. Tropikal bir iklime sahiptir. Sri Lanka çay tarımı […]

Devam

BİZE ULAŞIN

Görüşlerinizi iletmek için bize e-mail adresimizden ulaşabilirsiniz. Değerli görüşleriniz için şimdiden teşekkür ederiz!