Dünyanın En İlginç 10 Bitki Türü

cicek_header

Dünyada yetişen çok az gördüğümüz ya da hiç görmediğimiz bitkiler vardır. İşte o nadir görebileceğiniz ilginç bitkilerden bazıları…

10. Porcupine Domatesi

cicek_10

Madagaskar’da yetişen bu bitki sivri ve zehirli olmasının yanında inanılmaz büyük bir hızla yayılıyor ve büyüyor. Bu bitki o kadar hızlı büyüyor ki sabah evden rahatça çıktıktan sonra akşam eve geldiğinizde dev bir zehirli iğne yumağıyla karşılaşabilirsiniz.

 

9. Baoba: Şişe Ağaç

cicek_9

Ebegümecigiller (Malvaceae) familyasından olup Afrika ve Asya’nın tropikal bölgelerinde yetişen bir ağaç türüdür. Diğer ağaç türlerinden farkı olarak gövdesi bir şişeye benzer ve içinde su barındırır. Yükseklikleri 20 metreye yakındır. Gövdelerinin şişeye benzemesinden dolayı “şişe ağacı” adını da almaktadır.

 

8. Küstüm Çiçeği

cicek_8

Belki inanamayacaksınız ama bu çiçek türünün duyguları var. Bu çiçeğe dokunduğunuzda ya da salladığınızda size küsüp kapanıyor. Aradan geçen 1-2 dakika sonra ise tekrardan açılıyor.

 

7. Desmodium Gyrans: Dans Eden Bitki

cicek_7

Dans eden bir bitki herkesin dikkatini çeker. İşte bu bitki türü inanması güç ama dans ediyor. Bu çiçeğe sulayıp iyi bakarsanız güneşte dans ettiğini görürsünüz.

 

6. Bebekgözü Bitkisi (Doll’s Eye Plant)

cicek_6

Kırmızı sap üzerine fazlalık gibi durmuş meyveleri gerçekten iştah kesiyor. Bu bitkiyle karşılaşırsanız gözleri yemeye çalışmayın çünkü gözlerinin zehirli olduğu söyleniyor.

 

5. Çıplak Adam Orkidesi (Orchis Italica)

cicek_5

İtalyan orkidesi olarak da bilinir ve Akdeniz orkidesi türüdür. Mor rengi ve değişik görünümü ile fevkalade bir doğa harikasıdır.

 

4. Jabuticaba

cicek_4

Yaprakları yerine gövdesinde meyve bulunduran bir yapıya sahiptir. Yaprak dökmeyen ağaç türleri arasında yer almaktadır. İlk bahar ve yazın meyve verir ancak her yıl meyve vermez.  Meyvelerinden birçok alanda yararlanılmaktadır.

 

3. Kanayan Diş Mantarı (Bleeding Tooth Fungus)

cicek_3

“Şeytanın dişi”, “çilek ve krema” olarak da bilinen bir mantar türüdür. Diş eti kanamasına benzer görüntüsünden dolayı bu adı almıştır. Değişik bir şekil yapısına sahip mantar familyasındandır.

 

2. Ceset Çiçeği

 

Amorphophallus Titanum veya Ceset Çiçeği, Dünya’nın en kötü kokusuna sahip olan bitkidir. Ortalama 10 yılda bir açar. Yaklaşık 2,5 metre uzunluğunda ve 1-2 metre çapındadır. Kötü kokması leşçi böcek ve sinekleri kendisine çekip polenlerini yaymasını sağlar. Kokusu 1 kilometre uzaklıktan duyulabilir. Bu kötü kokusuna rağmen binlerce turist tarafından botanik parklarında ziyaret edilmektedir.

 

1. Çin Kırkma Çiçeği

cicek_1

Çin, Japonya dolaylarında yetişen tuhaf mı tuhaf bir bitkidir. Görüntüsüne inanmak çok güç ama bu bitki topraktan bu şekilde çıkıyor. Bu bitkiyi topraktan çıkarken gördüğünüzü bir düşünsenize… Görüntüsü adeta küçük bir insanı andırıyor.

Etiketler:     , , ,

RASTGELE

thumb_park
Dünyanın En Güzel Doğa Parkları
KATEGORİ: Doğa, Gezi

Doğanın en güzel yüzünü gösterdiği noktalarda bulunan bu parklar, güzel atmosferleriyle kartpostal karelerini süsler. 10. Hortobagy – Macaristan Macaristan’ın ilk milli parkıdır ve aynı zamanda Avrupa’nın en büyük merasıdır. Geniş bir yeşil alana sahiptir. Nesli tükenmekte olan kuşlara ve atlara ev sahipliği yapmaktadır. (foto: www.sakertour.com)   9. Canadas Del Teide (Teide Yanardağı) – İspanya 3.718 […]

Devam

EN YENİLER

ada_thumb
Dünyanın En Güzel 10 Ada Ülkesi
KATEGORİ: Gezi

Dünyanın cennet köşelerinden olan birbirinden güzel ada ülkeleri… Ada ülkeleri, güzelliklerinin yanı sıra ayrı bir cazibeye sahip. Siz de bu cazibeye katılmaya ne dersiniz? İşte muhteşem cazibesiyle en güzel ada ülkeleri: 10. Sri Lanka Güney Asya’da, Hindistan’ın 31 kilometre güneyinde ve Hint Okyanusu’nda bulunan bir ada ülkesidir. Tropikal bir iklime sahiptir. Sri Lanka çay tarımı […]

Devam

BİZE ULAŞIN

Görüşlerinizi iletmek için bize e-mail adresimizden ulaşabilirsiniz. Değerli görüşleriniz için şimdiden teşekkür ederiz!