Dünyanın En Küçük 5 Ülkesi

ulke_header

Dünyada o kadar küçük ülkeler var ki, bu ülkeleri haritada görmek mümkün değil. Hatta bazıları o kadar küçük ki bir köyün yüzölçümü kadar bile değil!

5. San Marino – 61 km2

ulke_5

621 km²’lik ülke kuzey İtalya’da bulunan Titano Dağı’nda yer alıyor. Nüfusu 29 bin kişidir.  Başka bir ülkeyle sınırı yoktur. Dünya’nın en zengin ülkeleri arasındadır. Marino’nun nüfusu 32.576 (2012 verilerine göre) dolayındadır.

 

4. Tuvalu – 26 km2

ulke_4

Önceleri  Ellice Adaları olarak da bilinen Tuvalu, Avustralya’nın batısında Pasifik Okyanusu’nda yer almaktadır. Bu ülkede 10.837 (2012 verilerine göre) yaşıyor. Polonezya  Adaları’nda, 58 kilometrelik bir zincir boyunca uzanan 9 mercan adasından oluşuyor.

 

3. Nauru – 21 km2

Eskiden Pleasant Adası olarak bilinen , Güney Pasifik’te bulunan bir Mikronezya ada ülkesidir . Nauru ekonomisi, 1980’li yılların başlarında yükselmiştir. Nauru’da deniz kuşlarının dışkılarından oluşan guano rezervleri mevcuttur ve bu rezervler fosfat ve potasyum açısından zengindir.  10.084 kişilik nüfusu (2014 verilerine göre)ile  geçimini gittikçe azalan fosfat yataklarından sağlıyor. Ülkede işsizlik oranı yüzde 90’dır.

 

2. Monako – 2 km2

ulke_2

Bu ülke,  Fransa’nın Akdeniz sahillerinde Nice kentinin yakınlarındaki Fransız Rivierası boyunca uzanıyor. Monako’da 37.800 (2014 verilerine göre) kişi yaşıyor. Monako, nüfusuna oranla Dünya’da en çok milyoner ve milyarder bulunduran ülkedir. Ülke Monte Carlo semtindeki gösterişli kumarhaneleri ile ünlüdür

 

1. Vatikan – 0,44 km2

Dünya’nın en küçük ülkesi olan Vatikan, İtalya’nın başkenti Roma şehrinin içinde bulunur. Katoliklerin dini başkentidir. Yerleşik nüfus 842’ dir (2014 verilerine göre). Fakat Vatikan turistik bir yer olduğundan bu nüfus turistlerle 1.500’ü aşmaktadır.

Etiketler:     ,

RASTGELE

dunya_thumb
Dünya Kaç Yaşında?
KATEGORİ: İlginç

Dünya, Güneş Sistemi’nde Güneş’e en yakın üçüncü gezegendir. Güneş Sistemi’ndeki en yoğun ve beşinci büyük gezegendir. Büyüklükte, Güneş Sistemi’nin 8 gezegeni arasında gaz devlerinin büyük farkla arkasından gelerek, beşinci sıraya yerleşir. Jeologların edindiği kapsamlı ve geniş bilimsel kanıtlara dayanarak, Dünya’nın yaşının yaklaşık 4,54 milyar yıl (4,54×109 yıl) olduğuna karar verilmiştir. Bu sayı; bilinen en eski […]

Devam

EN YENİLER

ada_thumb
Dünyanın En Güzel 10 Ada Ülkesi
KATEGORİ: Gezi

Dünyanın cennet köşelerinden olan birbirinden güzel ada ülkeleri… Ada ülkeleri, güzelliklerinin yanı sıra ayrı bir cazibeye sahip. Siz de bu cazibeye katılmaya ne dersiniz? İşte muhteşem cazibesiyle en güzel ada ülkeleri: 10. Sri Lanka Güney Asya’da, Hindistan’ın 31 kilometre güneyinde ve Hint Okyanusu’nda bulunan bir ada ülkesidir. Tropikal bir iklime sahiptir. Sri Lanka çay tarımı […]

Devam

BİZE ULAŞIN

Görüşlerinizi iletmek için bize e-mail adresimizden ulaşabilirsiniz. Değerli görüşleriniz için şimdiden teşekkür ederiz!