Dünyanın En Renkli Festivalleri

festival_header

İspanya’dan Çin’e, Almanya’dan Brezilya’ya her yıl dünyanın dört bir yanında birbirinden ilginç festivaller düzenleniyor. Dünyanın en meşhur ve en renkli festivallerini sizler için tek bir listede topladık. Bu festivalleri görünce ‘Keşke ben de orada olsam!’ diyeceksiniz.

5. Domates Festivali (La Tomatina)

gelenek_header

1945 yılındaki Franco karşıtı gösterilere uzanan, İspanya’nın Valencia bölgesinde düzenlenen Domates Festivali, her yıl dünyanın çeşitli yerlerinden onbinlerce kişiyi Bunol Köyü’ne çekiyor. Festivale yaklaşık 40 bin kişi katılıyor.
Festivalde olgunlaşmış domatesler, havalarda uçuşuyor. Domatesler kamyonlarla katılımcılara dağıtılıyor. İnsanlar çılgın gibi birbirlerine domates savuruyorlar. Ağustos ayının son haftasında düzenleniyor.

 

4. Oktoberfest

Almanya’nın Münih kentinde düzenlenir. Festival eylül ayının son günleri başlar ve ekim ayının ilk günlerine kadar 2 hafta boyunca sürer. Her yıl yaklaşık 6 milyon kişi bu festivale katılır.

Oktoberfest her yıl Münih Belediye Başkanı’nın büyük ahşap bira fıçısına çeşme çakması ile başlar. Bu kutlamalar için özel olarak bir Oktoberfest birası mayalanır ve bu bira hem tat hem de alkol bakımından biraz koyu renkli ve serttir. Bu bira mass denen bir litrelik özel bardaklarda sunulur ve ilk mass Bavyera Başkanına ikram edilir.
Oktoberfest’in en renkli ve en önemli özelliği ise birbirinden güzel kızların yerel kıyafetler içinde garsonluk yapmalarıdır.

 

3. Çin Yeni Yıl Kutlaması

festival_3

21 Ocak ile 19 Şubat arasında yer alan bir tarihte düzenlenmektedir. Her yılın bir hayvanı temsil ettiği Çin takviminde kutlamalar iki hafta sürer ve bu süre boyunca gece – gündüz geçit törenleri, havai fişek gösterileri ve değişik spor etkinlikleri düzenlenir.

 

2. San Fermin

festival_2

Yerel dilde ‘Sanfermines’ olarak bilinen San Fermín festivali, Kuzey İspanya’daki Pamplona şehrinde her yıl 6 Temmuz ile 14 Temmuz arasında düzenlenmektedir. Pamplona ve Navarre’nin koruyucu meleği olan San Fermin adına düzenlenir.

Bu kutlamada en önemli aktivite encierro yani boğaların koşması olmakla beraber festival hafta boyunca süren bir sürü diğer geleneksel etkinlikleri de kapsar.

San Fermin Festivali, muhtemelen İspanya’da yapılan festivaller arasında uluslararası arenada en çok tanınan festivaldir.

 

1. Rio Karnavalı

festival_1

Rio Karnavalı, Brezilya’nın Rio de Janeiro şehrinde düzenlenen dünyanın en ünlü festivali ve en büyük karnavalıdır. Karnavalda düzenlenen geçişlerde samba okulları ve milyonlarca insan yer almaktadır. Samba okullarındaki birbirinden güzel ve seksi dansçılar tüm hünerlerini bu geçit esnasında sergiler.

Rio Karnavalı bir Yunanlı efsane karakter olan Kral Momo’nun perhizden önceki salı gününü temsil eden taç giyme töreniyle başlar.

Karnaval sırasında büyük bir cazibe olan ve dünya genelinde yayınlanan Samba Geçidi’ne her yıl 70.000’nin üzerinde bilet satılır.

RASTGELE

festival_thumb
Dünyanın En Renkli Festivalleri
KATEGORİ: İlginç

İspanya’dan Çin’e, Almanya’dan Brezilya’ya her yıl dünyanın dört bir yanında birbirinden ilginç festivaller düzenleniyor. Dünyanın en meşhur ve en renkli festivallerini sizler için tek bir listede topladık. Bu festivalleri görünce ‘Keşke ben de orada olsam!’ diyeceksiniz. 5. Domates Festivali (La Tomatina) 1945 yılındaki Franco karşıtı gösterilere uzanan, İspanya’nın Valencia bölgesinde düzenlenen Domates Festivali, her yıl […]

Devam

EN YENİLER

ada_thumb
Dünyanın En Güzel 10 Ada Ülkesi
KATEGORİ: Gezi

Dünyanın cennet köşelerinden olan birbirinden güzel ada ülkeleri… Ada ülkeleri, güzelliklerinin yanı sıra ayrı bir cazibeye sahip. Siz de bu cazibeye katılmaya ne dersiniz? İşte muhteşem cazibesiyle en güzel ada ülkeleri: 10. Sri Lanka Güney Asya’da, Hindistan’ın 31 kilometre güneyinde ve Hint Okyanusu’nda bulunan bir ada ülkesidir. Tropikal bir iklime sahiptir. Sri Lanka çay tarımı […]

Devam

BİZE ULAŞIN

Görüşlerinizi iletmek için bize e-mail adresimizden ulaşabilirsiniz. Değerli görüşleriniz için şimdiden teşekkür ederiz!