Dünyanın En Soğuk Şehri

soguk_ulke_header

Dünya’nın içerisinde yaşam sürdürülen en soğuk şehri Rusya’nın 280 mil güneyindeki Yakutsk şehridir. Burası insanoğlunun yaşamını sürdürdüğü en soğuk nokta. Zengin maden yataklarına sahip olan Yakutsk, 1632’de Lena Nehri kıyısında kurulmuştur.

Yakutsk, dünyanın en soğuk şehridir. Sibirya kentinde -50 °C sıcaklık normal olarak sayılır ve çocuklar sadece dereceler -55 °C altına düştüğünde okula gitmez. Yakutsk çevresinde bulunan 521 insanın yaşadığı (2010 verisi) Oymyakon köyünde ise sıcaklık −71,2 °C ölçülmüş ve burası dünyanın en soğuk yerleşim yeri olarak sayılmıştır. Bu kentte kışın güneş yalnızca 3 saat gökyüzünde kalıyor. Dışarıda 15 dakikadan fazla kalındığında nefes alma zorluğu ve yüzde yanmalar başlıyor. Hava sıcaklığı bazen o kadar düşmekte ki dolma kalemlerin mürekkebi donuyor, insanların gözündeki gözlükler buz tutuyor ve piller güç kaybediyor. Trafik ışıkları aşırı soğuklar yüzünden buz üstüne buz tutuyor.

Oymyakon’da kış aylarında hava sıcaklığı -52 ila -78 derece arasında değişiyor. Ağır endüstri ve kürk işleme sanayinin bulunduğu şehirde satılan her türlü giyecek termik. İç çamaşırlar dahi ya yün yada tiftiktir. Kafalarda kürk şapkalar, kulaklar kapalı, gözün göreceği şekilde yüzde sadece bir delik var. Pazarda satılan her şey sanki derin dondurucudan çıkarılmış gibi… At ve sığır etiyle beslenen ve odun yakarak ısınan köylüler yılın en sıcak ayı olan temmuz ayını iple çekiyorlar. Isı Temmuz’da bile en fazla – 15 dereceye çıkıyor. Yazın bölgeye gelen turistler sayesinde gelirini artıran köylüler böylece civardaki şehirlerden kış için gerekli ihtiyaçlarını satın alabiliyor.

Bir okul ve sağlık kliniğinin bulunduğu köyde kış aylarında elektronik cihazlar ve otomobilleri kullanılamıyor. Gemiler buza oturmuş durumdadır. İronik olan ise “Oymyakon” aslında “donmayan su” demektir. Gelecek bahara kadar gemiler limandan hareket edemeyecektir.

Ülkede demiryolu yok, sadece 1600 km uzunluğunda senenin donmayan aylarında Lena nehri ile ulaşım sağlanıyor. Halk ulaşımı daha çok arabalarla sağlıyor. .Araba sahipleri motorlarını yaza kadar devamlı çalıştırmak zorundalar, motoru en fazla yarım saat durdurabilirler. Daha fazla durduğu anda araba buz dağı olur ve yaza kadar bir daha çalışmaz. Devamlı çalışan araba motorları yüzünden eksoz gazları şehrin tepesinde kalın bir buhar tabakası oluşturmaktadır. Aslında burada en zor işlerden biri ölüleri gömmek. Önce donmuş zemin sıcak kömürle yumuşatılıyor, ardından iş makineleriyle kazılıyor.

Oymyakon’da hava şartları ne kadar kötü olursa olsun köylüler bölgede yaşamaktan memnun olduklarını söylüyor.

Gezi şirketleri bazen turistlerin aşırı soğuk hava koşullarını görmeleri için Oymyakon’a geziler düzenliyorlar. Bu akıl almaz soğuğa direnmeye cesaretiniz varsa Oymyakon’ a düzenlenen bu gezilere katılabilirsiniz…

Etiketler:     , ,

RASTGELE

otel_thumb
1300 Yıllık Otel
KATEGORİ: Gezi, İlginç

Sadece Japonya’nın değil,  muhtemelen dünyanın aynı aile tarafından işletilen en eski oteli Hoshi Ryokan. (Ryokan geleneksel Japon otelidir.) 1.300 yıllık otel, Japonya’nın Honshu yarımadasında, Hakusan Dağı’nın eteğinde, Awazu Onsen beldesinde bir doğal sıcak su kaynağının dibinde bulunuyor. 718 yılında kurulan Hoshi Ryokan otelinin ismi, otelin kurucusu olan Budist rahipten geliyor. Bu soydan gelen ve halen aynı […]

Devam

EN YENİLER

ada_thumb
Dünyanın En Güzel 10 Ada Ülkesi
KATEGORİ: Gezi

Dünyanın cennet köşelerinden olan birbirinden güzel ada ülkeleri… Ada ülkeleri, güzelliklerinin yanı sıra ayrı bir cazibeye sahip. Siz de bu cazibeye katılmaya ne dersiniz? İşte muhteşem cazibesiyle en güzel ada ülkeleri: 10. Sri Lanka Güney Asya’da, Hindistan’ın 31 kilometre güneyinde ve Hint Okyanusu’nda bulunan bir ada ülkesidir. Tropikal bir iklime sahiptir. Sri Lanka çay tarımı […]

Devam

BİZE ULAŞIN

Görüşlerinizi iletmek için bize e-mail adresimizden ulaşabilirsiniz. Değerli görüşleriniz için şimdiden teşekkür ederiz!