Dünyanın En Ünlü 10 Köprüsü

kopru_header

Evet, listeyi açtığınızda aklınızda ‘Acaba Boğaz Köprüsü listede var mı?’ sorusu vardı, biliyoruz. Cevabını peşinen verelim, maalesef yok… Ancak yine de birbirinden güzel bu köprülere bir göz atmak istemez misiniz?

10. Büyük Kemer Köprüsü – Danimarka

great_belt

1998’de açılan Büyük Kemer Köprüsü (Great Belt Bridge) Zealand ve Funen adaları arasında yer almaktadır. Toplam 6.790 metre uzunluğunda ve 254 metre yüksekliğindeki köprü dünyanın en yüksek 8. köprüsü ünvanına sahiptir.

 

9. Akashi Kaikyō Köprüsü – Japonya

akashi_bridge

Ünlü Akashi Kaikyō Köprüsü’nün uzunluğu 1.991 metredir. 1998 yılında açılan bu köprü, Kobe şehri ile Avaci adasını birbirine bağlamaktadır. 282,8 metre yüksekliğiyle dünyanın en yüksek 4. köprüsüdür. Akashi Boğazı, dünyanın en yoğun deniz trafiğine sahip boğazıdır. Üstelik tayfun bölgesinde yer alır, rüzgarın hızı saatte 290 km’ye ulaşır. Bu yüzden bu köprünün inşaatında asma köprü teknolojisinin sınırları zorlanmıştır.

 

8. Karl Köprüsü – Çek Cumhuriyeti

Karl köprüsü

Prag’da bulunan Vitava Nehri üzerinde kurulmuş meşhur ve tarihi bir köprüdür. Bu taş köprünün yapımı 1357’de başlamış ve 15. yüzyıl başlarına kadar devam etmiştir. Sağlam olması için yapımı sırasında her yıl 10 bin yumurta akının kullanıldığı söylenir. Karl Köprüsü, eski şehir merkezi ile Prag Kalesi arasındaki en önemli bağlantıyı oluşturmaktadır. Köprü çoğu Barok stilinde olan 30 heykel ve heykelcik ile dekore edilmiştir. Günümüzde turistlerin uğrak noktası olan bu köprünün çevresi birçok satıcı, sokak sanatçısı ve elbette -aman dikkat- yankesicilerle doludur!

 

7. Millau Viyadüğü – Fransa

viaduct

Millau Viyadüğü, Fransa’nın güneyinde yer alan Millau yakınlarındaki Tarn Nehri vadisinde kuruludur. 2004 yılında açılan kablo destekli bu asma köprü farklı yüksekliklerdeki 7 payandadan oluşmaktadır. 343 metre ile dünyanın en yüksek köprüsü olan bu köprü, Fransa’nın en yüksek yapısıdır. Yani Eyfel Kulesi’nden bile yüksektir!

 

6. Rialto Köprüsü – İtalya

rialto_bridge

Venedik’te bulunan bu köprü, Büyük Kanal üzerinde kurulu olan 4 köprüden en eski olanıdır. 1524’te çöken ahşap bir köprünün yerine, 1591 yılında inşa edilmiştir. Bu güzel tarihi köprü Venedik’in sembollerinden ve en çok ziyaret edilen noktalarından biridir.

 

5. Ponte Vecchio – İtalya

italya_header

Floransa’nın sembollerinden biri olan bu ortaçağ taş köprüsü, hala üzerinde dükkanların yer alması ile ünlüdür. Eskiden genel olan bu özellik günümüzde ancak birkaç köprüde görülebilmektedir. (Bursa’daki Irgandı Köprüsü bunlardan biridir.) Ponte Vecchio, Floransa’da II. Dünya Savaşı’ndan sağlam çıkabilmiş tek köprüdür. Üzerindeki dükkanlarda eskiden kasaplar yer alırken, günümüzde buralar hediyelik eşya satıcıları ve kuyumcular ile doludur. Köprü Floransa’nın en önemli turistik noktalarından biridir.

 

4. Brooklyn Köprüsü – ABD

brooklyn

1883’te tamamlanan Brooklyn Köprüsü, Amerika Birleşik Devletleri’nden bulunan en eski asma köprülerden biridir. Manhattan ve Brooklyn’i birbirine bağlayan köprünün ana ayakları arasındaki açıklık 486.3 metredir. Açılışından 1903 yılına kadar geçen sürede dünyanın en uzun asma köprüsü ünvanını taşımıştır. Açılışından bu yana New York’un sembollerinden biri olmayı başarmıştır. Günün her saatinde, ellerinde fotoğraf makinesi ile üzerinden yaya olarak geçen turistlerle doludur.

 

3. Sidney Limanı Köprüsü – Avustralya

sidney bridge

Sidney Limanı’nda bulunan bu çelik köprünün üzerinden taşıt ve yayaların yanı sıra trenler de geçmektedir. Köprü, Sidney’in doğu kıyısıyla şehrin iş merkezini birbirine bağlamaktadır. Yerel halk tarafından, kemerli mimarisi nedeniyle ‘Coathanger’ (Askılık) olarak adlandırılmıştır. Köprünün Sidney Opera Binası ile oluşturduğu muhteşem manzara size tanıdık gelecek!

 

2. Kule Köprüsü – İngiltere

tower_bridge

1886’da yapımına başlanan köprü 1894 yılında tamamlanmıştır. Londra Kulesi’ne yakın olduğu için Kule Köprüsü (Tower Bridge) adını almıştır. Londra’nın sembolü olan bu köprü, baskül köprü (kalkar köprü) ve asma köprü karışımı bir mimariye sahiptir. Köprü, yüksek seviyeden iki yatay yürüyüş yolu ve aşağıdan bir araba yoluyla birbirine bağlanmış iki kuleden oluşur. Köprü ve yakınındaki kale sadece Londra ve İngiltere’nin değil, aynı zamanda Avrupa ve hatta dünyanın en çok ziyaret edilen noktalarından biridir.

 

1. Golden Gate Köprüsü – ABD

golden_gate

Dünyaca ünlü olan Golden Gate Köprüsü (Altın Kapı Köprüsü), San Francisco’nun ve Amerika Birleşik Devletleri’nin batı yakasının sembolüdür. Uzunluğu 2.730 metre olan köprünün ayakları arasındaki uzaklık 1.280 metredir. Ayakları arasındaki uzaklıkla dünya sıralamasında kendine 11. sırada yer bulmuştur. Belki bu derece kulağa pek etkileyici gelmeyebilir ancak köprünün 1937 yılında yapıldığını ve sıralamadaki diğer köprülerin ise son 10-20 yılda yapıldığını göz önünde bulundurmak gerekir. Etrafındaki manzaraya güzellik katan bu köprü gerçekten görülmeye değer.

Etiketler:     ,

RASTGELE

thumb_meyve
Dünyanın En İlginç Meyveleri
KATEGORİ: Doğa

Tadını değil adını bile bilmediğimiz yüzlerce meyve vardır. Size bu sıradışı meyvelerden bazılarını sunuyoruz. 10. Durian Durian ağacı Güneydoğu Asya; Malezya, Tayland ve Vietnam kökenlidir. 5-10 yaşları arasında meyve vermeye başlar. Kokusu pek de hoş değildir. Bu nedenle dünyanın en çok kokan meyvesi olarak bilinir. (foto: drdurian.tumblr.com)   9. Rambutan Yalnızca tropikal iklime sahip bölgelerde […]

Devam

EN YENİLER

ada_thumb
Dünyanın En Güzel 10 Ada Ülkesi
KATEGORİ: Gezi

Dünyanın cennet köşelerinden olan birbirinden güzel ada ülkeleri… Ada ülkeleri, güzelliklerinin yanı sıra ayrı bir cazibeye sahip. Siz de bu cazibeye katılmaya ne dersiniz? İşte muhteşem cazibesiyle en güzel ada ülkeleri: 10. Sri Lanka Güney Asya’da, Hindistan’ın 31 kilometre güneyinde ve Hint Okyanusu’nda bulunan bir ada ülkesidir. Tropikal bir iklime sahiptir. Sri Lanka çay tarımı […]

Devam

BİZE ULAŞIN

Görüşlerinizi iletmek için bize e-mail adresimizden ulaşabilirsiniz. Değerli görüşleriniz için şimdiden teşekkür ederiz!