Dünyanın En Ünlü 10 Müzesi

museum_header

Dünya genelinde, içerisinde birçok tarihi döneme ait eser barındıran çeşitli müzeler var. Tabii ki bu müzelerin hepsini gezmeniz çok zor ama bu müzeler arasından mutlaka görmeniz gerekenleri bir liste haline getirdik.

10. Orsay Müzesi –  Paris, Fransa

orsay

Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan bir devlet müzesidir. Eski bir tren garından dönüştürülen müze Seine Nehri’nin sol yakasına kurulmuştur. 1986 yılında kurulan Orsay Müzesi 1848-1914 yılları arası Fransız ve Avrupa sanatı eserlerini sanatseverlere sunmaktadır. Birçok ünlü ressamın eserlerini barındıran müze her sene gerçekleşen Nuit Blanche (Beyaz Gece) etkinliği ile tanınmaktadır.

 

9. Galleria dell’Accademia – Floransa, İtalya

accademia

Kısaca Accademia olarak bilinen Galleria dell’Accademia, Floransa’da bulunan bir akademi ve sanat müzesidir. Avrupa’daki ilk çizim akademisidir. 1561’de Medici ailesinin isteğiyle Giorgio Vasari, Agnolo Bronzino ve Bartolommeo Ammannati tarafından kurulmuştur. Her yıl birçok turist tarafından ziyaret edilen bu müzenin sahip olduğu en önemli eser Michelangelo’nun Davut Heykeli’dir.

 

8. Ulusal Sanat Galerisi – Washington D.C , ABD

national-gallery-of-art

1937’de National Wall, Washington D.C’de kurulmuştur. Ulusal bir sanat müzesi özelliği taşıyan yapı Amerika Birleşik Devletleri Kongresi tarafından inşa edilmiştir. Müzede 2000’den fazla sanat eseri, heykel, tablo ve dekoratif sanat parçaları bulunmaktadır.

 

7. Ulusal Saray Müzesi – Taipei, Tayvan

national_palace_museum

Taipei şehrinin Shilin bölgesinde yer alan Ulusal Saray Müzesi 1965 yılında hizmete açılmıştır. Antik Çin eserlerini bünyesinde bulundurmaktadır. Bu eserler eski Çin imparatorları tarafından özenle toplanan parçalardır.

 

6. Tate Modern – Londra, İngiltere

tate_modern

Kurulduğu 2000 yılından bugüne modern sanat eserlerine ev sahipliği yapmaktadır. Londra’da Times Nehri kenarına kurulan Tate Modern önceleri elektrik santrali olarak kullanılmış ve daha sonra müzeye dönüştürülmüştür. Bu dönüşüm mimarları Jacques Herzog ve Pierre de Meuron’a Pritzker ödülü getirmiştir.

 

5. Vatikan Müzeleri – Vatikan

vatican_museum

1473′te Papa Julius II tarafından kurulan Vatikan Müzeleri, halen Dünyanın en büyük müzeleri arasında yer almaktadır. Rönesans Dönemine ait koleksiyonlarını bu müzelerde görebilirsiniz. Özellikle Rönesans Döneminin en ünlü eserlerinden biri sayılan Michelangelo‘ya ait “Son Yargılama” adlı resmin de bulunduğu Sistene Şapeli’nde, Vatikan’ da ki müzelerin en önemli kısmını oluşturur.

 

4. National Gallery – Londra, İngiltere

national_gallery_london

Londra’ da 1824 yılında kurulan müze,  2300’den fazla parçanın olduğu koleksiyona sahiptir. National Gallery sadece İngiliz ressamların tarihi yansıtan veya Kraliyete ait koleksiyonu sunan bir müze değil. National Gallery bir sanatsever hükümet olarak İngiltere’nin satın almalar ve bağışlarla oluşturduğu çok özel bir koleksiyondur.

 

3. Metropolitan Müzesi – New York, ABD

metropolitan

Müzede 1870’den bu yana toplanmış 2 milyondan fazla sanat eseri bulunuyor. Eski medeniyetlerden çağdaş koleksiyonlara kadar geniş bir yelpazede olan devasa bir müzedir. Gerek bu genis koleksiyonu gerek birçok başka müzeden toplanan parçalardan oluşan özel sergileri gerekse central parkı manhattanin en zengin semti olarak bilinen upper east sidea baglayan meydanda bulunmasi nedeniyle dünyada bir numara olarak anılan sanat müzesidir.

 

2. British Museum – Londra, İngiltere

british_museum

Müze 1753 yılında kurulduğunda sadece el yazmaları ve bazı antika parçalar sergileniyordu. Daha sonraları arkeolojiye ilginin arttığını fark eden müze yetkilileri, özellikle Anadolu ve Trakya bölgelerinden olmak üzere Dünyanın çeşitli bölgelerinden paha biçilemez eserleri “çalarak” veya satın alarak müzede sergilemeye başladılar. Halen Yunan ve Mısır Medeniyetlerine ait bir çok önemli eser bu müzede sergilenmektedir. Türkiye’ den de kaçırdıkları eserleri görmek her ne kadar üzücü olsa da mümkündür.

 

1. Louvre Müzesi – Paris, Fransa

louvre

Fransa’nın Paris şehrinde bulunmaktadır. Mısır, Yunan, Arap ve daha birçok medeniyete ait eserlere ev sahipliği yapmaktadır. Dünyanın en büyük ve adı en çok bilinen sanat müzesi olan Louvre’da, Mona Lisa da dâhil Leonardo Da Vinci ve Michelangelo gibi ünlü ressamların eserlerini görebilirsiniz. Müze o kadar büyükmüş ki müzenin tamamını gezmek 3 haftadan fazla sürebiliyormuş.

Etiketler:     , ,

RASTGELE

masal_2
Masalları Andıran 7 Mekan
KATEGORİ: Gezi, Tarih

Masalların o büyülü ortamını sizlere yaşatabilecek, tablolardan fırlamış gibi görünen 7 muhteşem mekanı sizin için bu listede birleştirdik! 7. Chenonceau Şatosu – Fransa Chenonceau Şatosu, Fransa’da Indre-et-Loire’de bulunan Loire (Luar) Vadisi’nin Chenonceaux kasabasında kurulmuş olan bir kaledir. Cher Nehri üzerinde inşa edilmiş olan şatonun tarihi 13. yüzyıla dayanmaktadır. Hanımlar Şatosu olarak da bilinir. (foto: tr.wikipedia.org) […]

Devam

EN YENİLER

ada_thumb
Dünyanın En Güzel 10 Ada Ülkesi
KATEGORİ: Gezi

Dünyanın cennet köşelerinden olan birbirinden güzel ada ülkeleri… Ada ülkeleri, güzelliklerinin yanı sıra ayrı bir cazibeye sahip. Siz de bu cazibeye katılmaya ne dersiniz? İşte muhteşem cazibesiyle en güzel ada ülkeleri: 10. Sri Lanka Güney Asya’da, Hindistan’ın 31 kilometre güneyinde ve Hint Okyanusu’nda bulunan bir ada ülkesidir. Tropikal bir iklime sahiptir. Sri Lanka çay tarımı […]

Devam

BİZE ULAŞIN

Görüşlerinizi iletmek için bize e-mail adresimizden ulaşabilirsiniz. Değerli görüşleriniz için şimdiden teşekkür ederiz!