Sedir Kulesi

sedir_header

İtalyan mimar Stefano Boeri, ağaçlarla dolu 117 metre uzunluğunda dünyanın ilk yükselen ormanını İsviçre, Lausanne’e  inşa etme hazırlığında!

Bu gökdelen dikey bir ormanı andırıyor. 117 metre yüksekliğindeki bu bina İsviçre’de inşa edilecek. Binada yüzlerce ağaç ve binlerce bitki için 3.000 metrekare yer ayrılmış. 36 katlı bu yeşil kule 100’den fazla ağaca, 6.000’ den fazla fundaya,  18.000’den fazla bitkiye sahip olacak. Projenin adı La Tour des Cedres, yani Sedir Kulesi olarak belirlenmiş. Mimar, 2017 yılında inşaatın başlayacağını belirtiyor.

Sedir her zaman yeşil, yani yılın tamamını yapraklı geçiren bir ağaç türü. Bu nedenle gökdelen yılın her günü yeşilliğini koruyacak. Bu yeşillikler aynı zamanda binayı sert rüzgarlardan koruyacak ve ses geçirgenliğini de azaltacak. Bu Boeri’nin ilk doğa odaklı projesi değil; 2014 yılında Dikey Orman adlı, binden fazla bitki türüne ev sahipliği yapan Milan’ da inşa ettiği  112 metre uzunluğunda gökdeleni tamamlamış.

Etiketler:     ,

RASTGELE

thumb
10 Enteresan Plaj
KATEGORİ: Gezi

Tatil denilince akla gelen ilk şey olan plajın tanımını sizler için biraz değiştirmek istedik. İşte plajlara bakış açınızı değiştirebilecek 10 enteresan plaj… 10.Hidden Beach – Marieta Adaları Meksika hükümeti tarafından bir zamanlar askeri tatbikatlarda kullanılan adada meydana gelen büyük bir patlamayla açığa çıkan bu gizli kumsal, bir bombanın yaratabileceği en güzel krater. Turistler tarafından sıklıkla […]

Devam

EN YENİLER

ada_thumb
Dünyanın En Güzel 10 Ada Ülkesi
KATEGORİ: Gezi

Dünyanın cennet köşelerinden olan birbirinden güzel ada ülkeleri… Ada ülkeleri, güzelliklerinin yanı sıra ayrı bir cazibeye sahip. Siz de bu cazibeye katılmaya ne dersiniz? İşte muhteşem cazibesiyle en güzel ada ülkeleri: 10. Sri Lanka Güney Asya’da, Hindistan’ın 31 kilometre güneyinde ve Hint Okyanusu’nda bulunan bir ada ülkesidir. Tropikal bir iklime sahiptir. Sri Lanka çay tarımı […]

Devam

BİZE ULAŞIN

Görüşlerinizi iletmek için bize e-mail adresimizden ulaşabilirsiniz. Değerli görüşleriniz için şimdiden teşekkür ederiz!