Dünyayı Değiştiren İcatlar

icat_2

Dünyanın günümüzdeki haline gelmesine, medeniyetin gelişmesine yardımcı olan sayısız icat vardır. Bunlardan bazılarını sizin için derledik.

10. Kamera

icat_10

1814 yılında Joseph Nicéphore Niépce tarafından dünyanın ilk fotoğrafik görüntüsü, kendisinin geliştirdiği lens aracılığıyla çekilmiştir. 1837 yılında da  Louis-Jacques-Mandé Daguerre fotoğrafçılık sanatını ilerleterek kameranın yaratıcısı olarak kabul edildi. (foto: www.twitter.com)

 

9. Penisilin

icat_9

1928 yılının Eylül ayında, Londra’daki St. Mary Hastanesi’nde Dr. Alexander Fleming tarafından bulunmuştur. İlk klinik uygulaması St. Mary’s Hastanesi’nde, 9 Ocak 1929 günü yapıldı. Fleming, asistanlarından biri olan Stuart Craddock’un sinüs iltihabını penisilinle iyileştirdi ve “steplokok” türü mikropları yok ederek tedavide başarı sağladı. (foto: en.wikipedia.org)

 

8. Pusula

icat_8

Çinliler tarafından icat edilmiştir. Manyetik bir ortamda serbest bırakılan bir objenin kuzeye yöneleceği prensibinden hareketle keşfi gerçekleştirilmiştir. Pusulayı ilk önce denizciler seyahatlari sırasında kullanmıştır. (foto: www.chinawhisper.com)

 

7. Buhar Motoru

icat_7

1968’de buhar motorunun patentini Thomes Newcomen almıştır. Buhar Motor Endüstri Devrimin ilk adımlarının atılmasına neden olmuştur. (foto: en.wikipedia.org)

 

6. Matbaa

icat_6

Matbaa ilk kez uzakdoğuda kullanılmıştır. Mucidi Çinlilerdir. Johann Gutenberg ise 1450’de tipo basım tekniği (metal harflerle basım tekniği) ile matbaanın gelişmesine büyük katkıda bulunmuştur. Bu teknik sayesinde matbaa Avrupa’dan başlayarak tüm dünyada yaygınlaşmıştır. (foto: www.hubpages.com)

5. Otomobil

icat_51769 yılında Fransız mühendis Fardler Nicholas Joseph Cugnot kendi başına hareket edebilen ilk kara taşıtını icat etmiştir. Ancak 1885 yılında içten yanmalı benzinle çalışan motora sahip ilk otomobil Alman bir mühendis olan Karl Benz tarafından üretilmiştir. (foto: www.intelligentmag.com)

 

4. Televizyon

icat_4

Televiyon 1923 yılında, Logie Baird tarafından İngiltere’nin Hastings kasabasında icat edilmiştir. İlk televizyon görüntüsü tekrar Baird tarafından 1926 yılında yayınlanmıştır. (foto: en.wikipedia.org)

 

3. Telefon

thumb_icat

1876 yılında Alexander Graham Bell, telefonu icat etti.  Tarihte ki ilk telefon görüşmesini, 10 mart 1876’ da Graham Bell yapmıştır. Fotoğrafta telefonla konuşan Graham Bell’in bizzat kendisidir. (foto: www.thenation.com)

 

2. Bilgisayar

icat_2

Aslında bilgisayarın parçaları ayrı ayrı birere icat olarak nitelendirilmelidir. İlk proglamdırılabilir bilgisayar 1936 yılında Konrad Zuse tarafından üretilen Z1’dir. Elektrikle çalışan ve veri işleme kapasitesine sahip ilk bilgisayar is ENIAC’tır. (foto: en.wikipedia.org)

 

1. Elektrik

icat_1

Elektrik atomunu bilimsel anlamda ilk inceleyen kişi William Gilbert’dir. Elektrik yüklerini pozitif ve negatif olarak isimlendiren, statik elektrikle manyetizma arasındaki ilişkiyi araştıran kişi odur.

19. yy’da Volta pilleri icat etti. Christian Orsted, elektriğin manyetik alan oluşturduğunu keşfetti.

Elektriğin günlük hayatta kullanılması ise 19. yy’ın sonlarına doğru gerçekleşti. Theoplinne Gramme elektriğin kablolar yoluyla taşınabileceğini keşfetti. Edison, 1881 yılında ABD’de ilk elektrik üretim tesisini kurdu. Böylece evlerde ve sanayide elektrik kullanılmaya başlandı. Edison aynı zamanda ampulü de icat eden kişidir. Bu sayede insanlar kandiller veya fenerler kullanarak yapılan aydınlatmayı terk etmeye başladı. (foto: www.prezi.com)

 

 

Etiketler:     ,

RASTGELE

festival_thumb
Dünyanın En Renkli Festivalleri
KATEGORİ: İlginç

İspanya’dan Çin’e, Almanya’dan Brezilya’ya her yıl dünyanın dört bir yanında birbirinden ilginç festivaller düzenleniyor. Dünyanın en meşhur ve en renkli festivallerini sizler için tek bir listede topladık. Bu festivalleri görünce ‘Keşke ben de orada olsam!’ diyeceksiniz. 5. Domates Festivali (La Tomatina) 1945 yılındaki Franco karşıtı gösterilere uzanan, İspanya’nın Valencia bölgesinde düzenlenen Domates Festivali, her yıl […]

Devam

EN YENİLER

ada_thumb
Dünyanın En Güzel 10 Ada Ülkesi
KATEGORİ: Gezi

Dünyanın cennet köşelerinden olan birbirinden güzel ada ülkeleri… Ada ülkeleri, güzelliklerinin yanı sıra ayrı bir cazibeye sahip. Siz de bu cazibeye katılmaya ne dersiniz? İşte muhteşem cazibesiyle en güzel ada ülkeleri: 10. Sri Lanka Güney Asya’da, Hindistan’ın 31 kilometre güneyinde ve Hint Okyanusu’nda bulunan bir ada ülkesidir. Tropikal bir iklime sahiptir. Sri Lanka çay tarımı […]

Devam

BİZE ULAŞIN

Görüşlerinizi iletmek için bize e-mail adresimizden ulaşabilirsiniz. Değerli görüşleriniz için şimdiden teşekkür ederiz!