En Tehlikeli 10 Şehir

tehlikeli_sehir_header

Küreselleşme ile artık dünyada farklı ülke ve şehirleri de gezip görmek kolaylaştı. Fakat bazı şehirleri gezip dolaşırken tehlikeli durumlarla karşılaşmanız da mümkün. Aynı yabancı korku filmleri gibi, bir şey ne kadar tehlikeli ise o kadar da cezbedici olabiliyor. Sırf tehlikeli diye turist çeken şehirler var. Siz de bu tarz bir şehre giderken dikkat etmeniz gereken şeyler ve almanız gereken önlemler var. Sizin için dünyada gezilip görülesi en tehlikeli 10 şehri derledik. Buyrun:

10. Caracas – Venezuela

caracas

Caracas Venezuela’nın başkenti. Şehir, uyuşturucu çetelerinin savaşlarının tam merkezi halinde. Sokakta gasp ve hırsızlık çok yaygın durumda. Bu da bir sürü turistin burayı ziyaret etmekten vazgeçmesine neden oluyor. Venezuela’nın diğer şehirlerinin de aşağı kalır yanı yok yani. Gördüğünüz resim Caracas’taki suç oranını gündeme taşıyan bir protestodan alınmıştır.

 

9. Ciudad Juarez – Meksika

ciudad_juarez

Meksika’nın uyuşturucu kaçakçılığı dillere destan. Ciudad Juarez de Meksika’da kaçakçılığın en çok yaşandığı şehirlerden. Polisler de genellikle uyuşturucu çetelerinin elemanı ya da rüşvet alıyor, anlayacağınız hakk-ı sükût bir çorba parası.

 

8. Cape Town – Güney Afrika

capetown

Yoksulluğun yaygın olması ve sosyal karışıklık sebebiyle şehirdeki suç oranı olağanüstü derecede yüksek. Güney Afrika’daki doğal güzellikler ve bu güzelliklerle şehirlerin iç içe olması bir sürü turisti kendisine çekmesine rağmen, Cape Town son derece tehlikeli bir yer olabilir. Çok tehlikeli yerlere uğramadan ve geceleri tek başınıza çıkmadan gezmenizi önerelim biz size.

 

7. Rio de Janeiro – Brezilya

rio

Brezilya’da bir sürü şehir çok yüksek suç oranına sahip. O zaman neden Rio? Çünkü turistlerin genellikle ziyaret ettiği yerlerden biri olduğu için Rio de Janerio’ya odaklandık. Malum festival falan… Rio de Janerio’da gelişme yok değil. Bundan 10 yıl öncesine nispeten suç oranının azaldığı söylenebilir. Sokaklarda suç oranı hala azımsanmayacak seviyede. Siz her ihtimale karşı gece birini yanınıza alın.

 

6. Guatemala City – Guatemala

guatemala

Guatemala, birçok turistin çekim noktası olmasına rağmen uyuştucu ile başı belada denebilir. Şehirde cinayet oranı yüksek. Diğer suçlar; araba çalma, silahlı soygun, gasp ve kapkaç tuzu biberi gibi. Guatemala’ya gitmek isterseniz daha güvenli yerlerde durmanızı ve Guatemala City’e mümkünse uğramamanızı tavsiye ederiz.

 

5. Acapulco – Meksika

acupulco

Çok değil on yıl öncesine kadar şehir güvenli, turist çeken, zengin tesislerin bulunduğu bir alanmış. Turizm hala da bitmiş sayılmaz. Fakat uyuşturucu şehirdeki bu güzellikleri bitme noktasına getirmiş durumda. Yakın zamanda yapılan araştırma ve istatistiklere göre şehir dünyanın en yüksek cinayet oranına sahip. (Her 100.000 kişiden 142’si cinayet sonucu ölüyor.)

 

4. Bağdat – Irak

baghdad

Savaşın gölgesindeki şehirde bombalamalar, silahlı eylemler ve diğer türdeki şiddet eğilimlerini görmek pek de zor değil maalesef. Hatta bir aralar Bağdat, Amerikalılar için gezilmemesi gereken yerler listesinin başındaydı. İyi bir sebebiniz yoksa belli bir zaman daha gidilmemesini önerdiğimiz yerlerden birisi.

 

3. Kabil – Afganistan

kabil

Bir zamanlar dünyanın en tehlikeli şehri olarak kabul edilirdi. Amerikan askerleri Kabil’i boşaltmış olmasına rağmen hala savaş bölgesi olarak kabul ediliyor. Terörist saldırılar ve bombalamalar şehirde çok yaygın. Kabil’in geleceği için umutlu bakmak pek de mümkün görünmüyor. Kabil’de de Bağdat gibi savaş sebebi ile şiddetin ne zaman nerden geleceği bilinmez.

 

2. Karaçi – Pakistan

karachi

Pakistan hala politik karışıklık, terör ve suç ile boğuşuyor. Suikastlar, canlı bombalar ve çete savaşları maalesef peynir ekmek gibi. Şiddetin başkenti desek yanılmış olmayız.

 

1. San Pedro Sula – Honduras

sanpedrosula

Honduras’ın öyle küçük bir yer olduğuna bakmayın. Bahsi geçen şehir dünyanın şiddette nam salmış şehri. San Pedro Sula’da her 100.000 kişiden 170’i cinayet ya da benzeri durumlarda ölüyor. Silah kaçakçılığı şehir için başlı başına bir problem.

RASTGELE

thumb_icat
Dünyayı Değiştiren İcatlar
KATEGORİ: Tarih

Dünyanın günümüzdeki haline gelmesine, medeniyetin gelişmesine yardımcı olan sayısız icat vardır. Bunlardan bazılarını sizin için derledik. 10. Kamera 1814 yılında Joseph Nicéphore Niépce tarafından dünyanın ilk fotoğrafik görüntüsü, kendisinin geliştirdiği lens aracılığıyla çekilmiştir. 1837 yılında da  Louis-Jacques-Mandé Daguerre fotoğrafçılık sanatını ilerleterek kameranın yaratıcısı olarak kabul edildi. (foto: www.twitter.com)   9. Penisilin 1928 yılının Eylül ayında, […]

Devam

EN YENİLER

ada_thumb
Dünyanın En Güzel 10 Ada Ülkesi
KATEGORİ: Gezi

Dünyanın cennet köşelerinden olan birbirinden güzel ada ülkeleri… Ada ülkeleri, güzelliklerinin yanı sıra ayrı bir cazibeye sahip. Siz de bu cazibeye katılmaya ne dersiniz? İşte muhteşem cazibesiyle en güzel ada ülkeleri: 10. Sri Lanka Güney Asya’da, Hindistan’ın 31 kilometre güneyinde ve Hint Okyanusu’nda bulunan bir ada ülkesidir. Tropikal bir iklime sahiptir. Sri Lanka çay tarımı […]

Devam

BİZE ULAŞIN

Görüşlerinizi iletmek için bize e-mail adresimizden ulaşabilirsiniz. Değerli görüşleriniz için şimdiden teşekkür ederiz!