Eşek Sütü

esek_3

Günümüzde eşek çiftliklerinin sayıları gittikçe artmakta. Çünkü bir litre eşek sütü yaklaşık 100 ₺. Sütten peynir yaparsanız kilosu 1000 $. Süt tozunun 100 gramı ise 200 ₺’den alıcı buluyor. Bu kadar pahalı olma sebebi ise içersinde protein ve kalsiyum gibi mineraller olmasından. Eşek sütü protein değeri olarak anne sütüne en yakın süt. Bu yüzden küçük yaştaki çocuklara ve bebeklere tavsiye ediliyor.

İşte eşek sütünün faydaları:

  • Mineraller sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiriyor.
  • Kansere karşı direnç sağlıyor.
  • Astım ve bronşit gibi hastalıklara iyi geliyor.
  • İçerisindeki yüksek kaliteli omega-3 sayesinde kalbi koruyor.
  • Kemik gelişimini arttırıyor.
  • Yağ yakımını hızlandırıyor ve vücudu formda tutuyor.

Eşek sütü internette tek içimlik şişeler halinde satılıyor. Kozmetik sanayinde ise çoğunlukla maske, krem ve sabun yapımında kullanılıyor. Hücre yenileyici olması, sivilce ve lekelere iyi gelmesi, Avrupa’da eşek sütünü popüler kılan etmenlerin başında yer alıyor. Bebekler için eşek sütü tavsiyesi ediliyor, çünkü kemik gelişiminde etkin bir rolü var.

Eşek çiftliklerinin en çok olduğu yer İtalya’ dır. Türkiye’ de bir eşek günde 1 litre süt verirken, Sicilya’da 3 litre süt veren eşekler var. Türkiye’de özellikle  Antalya, Muğla, İstanbul, İzmir’de eşek çiftlikleri kuruldu. Bir eşek 500 ile 3000 ₺ arası fiyatlara satılıyor. Çünkü artık halk da eşeğin değerini anlamış durumda.

Aslında bu iş epey karlı görünüyor. Bir eşek çiftliği kurmak için öncelikle şehir dışında büyük otlak bir alana ihtiyacınız var. 100 eşekli bir çiftlikte yem, elektrik şu bu derken aylık 8 bin liralık maliyet ortaya çıkıyor. Tabi ki bu rakam koşullara göre değişebilir. Bu işin peşinde olan ülke Çin, süt tozuna oldukça rağbet gösteriyor. Eğer ben bu işi yaparım Çin’e de süt tozunu pazarlarım diyorsanız bu işe girebilirsiniz. Çin’e süt tozu pazarlayamasanız bile eşeğin sütünden elde edeceğiniz kazanç oldukça yüksek olabilir.

Etiketler:     , , ,

RASTGELE

thumb_yedi
Dünyanın Yeni 7 Harikası
KATEGORİ: Gezi, Tarih

Dünyanın Yeni Yedi Harikası, İsviçre’de bir organizasyon tarafından cep telefonu ve internet aracılığıyla yapılan bir oylama sonucunda, Dünyanın Yedi Harikası’na alternatif olarak seçilmiş ve 7 Temmuz 2007 tarihinde açıklanmıştır. UNESCO ise bu seçimi, oy kullananların şahsi görüşlerini yansıttığı gerekçesiyle desteklemediğini ve klâsik Dünyanın Yedi Harikası listesinin korunmaya ve benimsenmeye devam edileceğini açıklamıştır. İsviçre merkezli New7Wonders […]

Devam

EN YENİLER

ada_thumb
Dünyanın En Güzel 10 Ada Ülkesi
KATEGORİ: Gezi

Dünyanın cennet köşelerinden olan birbirinden güzel ada ülkeleri… Ada ülkeleri, güzelliklerinin yanı sıra ayrı bir cazibeye sahip. Siz de bu cazibeye katılmaya ne dersiniz? İşte muhteşem cazibesiyle en güzel ada ülkeleri: 10. Sri Lanka Güney Asya’da, Hindistan’ın 31 kilometre güneyinde ve Hint Okyanusu’nda bulunan bir ada ülkesidir. Tropikal bir iklime sahiptir. Sri Lanka çay tarımı […]

Devam

BİZE ULAŞIN

Görüşlerinizi iletmek için bize e-mail adresimizden ulaşabilirsiniz. Değerli görüşleriniz için şimdiden teşekkür ederiz!