Everest Tepesi

everest_header

Deniz seviyesinden 8.848 metre yüksekte yer alan Everest Tepesi jeolojik hareketlerden dolayı her yıl 4 mm büyümektedir. Himalayalar üzerindeki tepe, Çin ile Nepal sınırı arasındadır. Büyük bir kısmı Nepal’dedir.

Çıplak Güneydoğu, Kuzeydoğu ve Batı sırtları en yüksek noktalara Everest (8.848 m) ile Güney doruğunda (8.748 m) ulaşır. Everest Dağı Kuzeydoğudaki Tibet platosundan (yaklaşık 5.000 m) tam olarak görülebilir.

Aslında Himalayalar 60 milyon bir geçmişe sahip. Fakat Everest Dağı’nın ayrı bir özelliği, henüz Himalayalar şekillenmeden önce dahi var olmasıdır. Tarihçiler bu tepenin 450 milyon yıldan beri var olduğunu öne sürüyor!

İngiltere’nin Hindistan sömürge yönetiminin kadastro genel müdürü George Everest’ten sonra yerine göreve gelen Andrew Waugh, dağa isim olarak selefi Everest’in adını öneren bir teklifi Londra Kraliyet Coğrafya Cemiyeti’ne sundu. Teklif kabul edildi. 1865’te, daha önce yapılan itirazlara rağmen dünyanın en yüksek dağının adı belirlenmiş oldu. Dönemin en güçlü imparatorluğunun kültürel nüfuzuyla bütün dünyada bu dağ için Everest adı yaygınlık kazandı.

Bugüne kadar Everest’in zirvesine çıkmaya çalışan insan sayısı 4.000’in üzerindedir. Bunların ancak yarısı zirveye ulaşmayı başarabilmiştir. Bu denemeler sırasında ne yazık ki en az 253 dağcı hayatını kaybetmiştir. Gerçek sayı tam olarak bilinmemektedir. Hayatını kaybeden dağcılardan 120 kadarının bedenine ulaşılamamıştır.

Zirveye en çok ulaşabilen iki insan vardır. Bu iki insan zirveyi tam 21’er kez görmüşlerdir. Bu yüksek övgüyü hak eden iki dağcı ise Apa Sherpa ve Phurba Tashi. Zirveye ulaşmayı başarabilen en genç insan 13, en yaşlısı ise 76 yaşındadır.

Her ne kadar Everest’e tırmanmak hem zor hem de maddi anlamda ciddi bir para gerektiren spor olsa da her yıl bunu deneyen çok sayıda insan var. Ama maalesef her sezon yaklaşık 50 ton çöp dağcılar tarafından dağda bırakılıyor.

Etiketler:     ,

RASTGELE

thumb_park
Dünyanın En Güzel Doğa Parkları
KATEGORİ: Doğa, Gezi

Doğanın en güzel yüzünü gösterdiği noktalarda bulunan bu parklar, güzel atmosferleriyle kartpostal karelerini süsler. 10. Hortobagy – Macaristan Macaristan’ın ilk milli parkıdır ve aynı zamanda Avrupa’nın en büyük merasıdır. Geniş bir yeşil alana sahiptir. Nesli tükenmekte olan kuşlara ve atlara ev sahipliği yapmaktadır. (foto: www.sakertour.com)   9. Canadas Del Teide (Teide Yanardağı) – İspanya 3.718 […]

Devam

EN YENİLER

ada_thumb
Dünyanın En Güzel 10 Ada Ülkesi
KATEGORİ: Gezi

Dünyanın cennet köşelerinden olan birbirinden güzel ada ülkeleri… Ada ülkeleri, güzelliklerinin yanı sıra ayrı bir cazibeye sahip. Siz de bu cazibeye katılmaya ne dersiniz? İşte muhteşem cazibesiyle en güzel ada ülkeleri: 10. Sri Lanka Güney Asya’da, Hindistan’ın 31 kilometre güneyinde ve Hint Okyanusu’nda bulunan bir ada ülkesidir. Tropikal bir iklime sahiptir. Sri Lanka çay tarımı […]

Devam

BİZE ULAŞIN

Görüşlerinizi iletmek için bize e-mail adresimizden ulaşabilirsiniz. Değerli görüşleriniz için şimdiden teşekkür ederiz!