Eyfel Kulesi’nin Bilinmeyenleri

eyfel_header

Eyfel Kulesi’nin inşa sebebi, Paris Dünya Fuarı’na (Paris Expo) sembol giriş kapısı arayışıdır. Düzenli organize edilen fuarın o yılı, (1887-89 yılları arasında) Fransız Devrimi’nin 100. yılına denk geldiği için, mühendis Gustava Eiffel: “Bilim ve endüstri çağının kutlanması ve devrimin yüzüncü yaş yıl anıtı olduğunu” belirterek, yapıyı sembolleştirmiştir.

Kule, Eyfel ismini, kendi adında inşa firması olan Gustave Eiffel’den alır. Sanılanın aksine mimarı Eiffel değil, İsviçreli Maurica Koechlin’in siparişi üzerine Stephen Sauvestre’dir. İş yapandan ziyade, işi satanın adı yapıya konmuş diyebiliriz.

1889 yılında inşa edilen kule 132 işçi ve 50 mühendis tarafından 2 yılda tamamlanmıştır.
 Eyfel Kulesi’nde 2,5 milyon adet perçin bulunur. 324 metre yüksekliğindeki kule 7000 ton ağırlığındadır. Kulede 1710 basamak vardır. İlk katı 57 metre yüksekliğinde ve yerden 360 basamak yukarıdadır. Binanın demirden inşa edilmesinin sebebi demirin taş kadar güçlü ve daha hafif olduğunu göstermektir. Zaman içinde kulenin rengi kırmızımsı kahveden, sarımsı kahveye, daha sonra kestane kahvesinden bugünkü bronz tonuna dönüşmüştür.

eyfel

Dönemin Parizyen sanatçıları mimarisinin rezalet olduğu ve Paris’in görsel itibarını zedeleyeceği sebebiyle yapımına karşı birçok kampanya başlatmışlardır. Bu konuda en bilinen hikaye ise İngiliz şair, sanatçı William Morris’in zamanının çoğunu Eyfel’de geçirmesi üzerinedir. Kendisine “Kule herkesten çok sizi cezbediyor” dendiğinde, “Koca Paris’te bu çirkin demir yığınını görmediğim tek yer burası olduğu için burada oturuyorum” der.

1940 Hitler Fransa İstilası sırasında, Fransızlar tarafından tüm asansör kabloları kesilmiştir , istila sonrasında askerler tepesine tırmanarak Gamalı Haç bayrağını asmıştır. Hitler de üşenmemiş, yürüyerek Eyfel’in tepesine çıkmıştır. 1944’te müttefikler Paris’e yaklaşınca Hitler,  Eyfel Kulesi’nin ve tüm şehrin yakıp yıkılmasını emretmiştir. Dönemin Paris Valisi General Dietrich von Choltitz emre itaat etmeyerek Eyfel’in ve Paris’in diğer önemli yapılarını günümüzde görebilmemizi sağlamıştır.

Açılışından bu yana Eyfel Kulesi’ni yaklaşık 250 milyon turist ziyaret etmiştir. Eyfel’i günümüzde yılda yaklaşık 7 milyon turist ziyaret ediyor.  Dünyanın en çok kazanan yapısı olduğu söylenmekte.

Eyfel ziyaret saatleri 17 Haziran – 28 Ağustos arası yaz döneminde 09.00-00.00 arasında olup, kış dönemi 09.30-23.30 arasındadır. Paskalya, Noel gibi özel günler ve bahar tatillerinde gece kapanış saati uzatılır.

Etiketler:     , ,

RASTGELE

esek
Eşek Sütü
KATEGORİ: İlginç

Günümüzde eşek çiftliklerinin sayıları gittikçe artmakta. Çünkü bir litre eşek sütü yaklaşık 100 ₺. Sütten peynir yaparsanız kilosu 1000 $. Süt tozunun 100 gramı ise 200 ₺’den alıcı buluyor. Bu kadar pahalı olma sebebi ise içersinde protein ve kalsiyum gibi mineraller olmasından. Eşek sütü protein değeri olarak anne sütüne en yakın süt. Bu yüzden küçük […]

Devam

EN YENİLER

ada_thumb
Dünyanın En Güzel 10 Ada Ülkesi
KATEGORİ: Gezi

Dünyanın cennet köşelerinden olan birbirinden güzel ada ülkeleri… Ada ülkeleri, güzelliklerinin yanı sıra ayrı bir cazibeye sahip. Siz de bu cazibeye katılmaya ne dersiniz? İşte muhteşem cazibesiyle en güzel ada ülkeleri: 10. Sri Lanka Güney Asya’da, Hindistan’ın 31 kilometre güneyinde ve Hint Okyanusu’nda bulunan bir ada ülkesidir. Tropikal bir iklime sahiptir. Sri Lanka çay tarımı […]

Devam

BİZE ULAŞIN

Görüşlerinizi iletmek için bize e-mail adresimizden ulaşabilirsiniz. Değerli görüşleriniz için şimdiden teşekkür ederiz!