Eyfel Kulesi’nin Bilinmeyenleri

eyfel_header

Eyfel Kulesi’nin inşa sebebi, Paris Dünya Fuarı’na (Paris Expo) sembol giriş kapısı arayışıdır. Düzenli organize edilen fuarın o yılı, (1887-89 yılları arasında) Fransız Devrimi’nin 100. yılına denk geldiği için, mühendis Gustava Eiffel: “Bilim ve endüstri çağının kutlanması ve devrimin yüzüncü yaş yıl anıtı olduğunu” belirterek, yapıyı sembolleştirmiştir.

Kule, Eyfel ismini, kendi adında inşa firması olan Gustave Eiffel’den alır. Sanılanın aksine mimarı Eiffel değil, İsviçreli Maurica Koechlin’in siparişi üzerine Stephen Sauvestre’dir. İş yapandan ziyade, işi satanın adı yapıya konmuş diyebiliriz.

1889 yılında inşa edilen kule 132 işçi ve 50 mühendis tarafından 2 yılda tamamlanmıştır.
 Eyfel Kulesi’nde 2,5 milyon adet perçin bulunur. 324 metre yüksekliğindeki kule 7000 ton ağırlığındadır. Kulede 1710 basamak vardır. İlk katı 57 metre yüksekliğinde ve yerden 360 basamak yukarıdadır. Binanın demirden inşa edilmesinin sebebi demirin taş kadar güçlü ve daha hafif olduğunu göstermektir. Zaman içinde kulenin rengi kırmızımsı kahveden, sarımsı kahveye, daha sonra kestane kahvesinden bugünkü bronz tonuna dönüşmüştür.

eyfel

Dönemin Parizyen sanatçıları mimarisinin rezalet olduğu ve Paris’in görsel itibarını zedeleyeceği sebebiyle yapımına karşı birçok kampanya başlatmışlardır. Bu konuda en bilinen hikaye ise İngiliz şair, sanatçı William Morris’in zamanının çoğunu Eyfel’de geçirmesi üzerinedir. Kendisine “Kule herkesten çok sizi cezbediyor” dendiğinde, “Koca Paris’te bu çirkin demir yığınını görmediğim tek yer burası olduğu için burada oturuyorum” der.

1940 Hitler Fransa İstilası sırasında, Fransızlar tarafından tüm asansör kabloları kesilmiştir , istila sonrasında askerler tepesine tırmanarak Gamalı Haç bayrağını asmıştır. Hitler de üşenmemiş, yürüyerek Eyfel’in tepesine çıkmıştır. 1944’te müttefikler Paris’e yaklaşınca Hitler,  Eyfel Kulesi’nin ve tüm şehrin yakıp yıkılmasını emretmiştir. Dönemin Paris Valisi General Dietrich von Choltitz emre itaat etmeyerek Eyfel’in ve Paris’in diğer önemli yapılarını günümüzde görebilmemizi sağlamıştır.

Açılışından bu yana Eyfel Kulesi’ni yaklaşık 250 milyon turist ziyaret etmiştir. Eyfel’i günümüzde yılda yaklaşık 7 milyon turist ziyaret ediyor.  Dünyanın en çok kazanan yapısı olduğu söylenmekte.

Eyfel ziyaret saatleri 17 Haziran – 28 Ağustos arası yaz döneminde 09.00-00.00 arasında olup, kış dönemi 09.30-23.30 arasındadır. Paskalya, Noel gibi özel günler ve bahar tatillerinde gece kapanış saati uzatılır.

Etiketler:     , ,

RASTGELE

The ESO 3.6-metre telescope at La Silla, during observations. The Milky Way, our own galaxy, stretches across the picture: it is a disc-shaped structure seen perfectly edge-on. Above the telescope´s dome, here lit by the Moon, and partially hidden behind dark dust clouds, is the yellowish and prominent central bulge of the Milky Way. The whole plane of the galaxy is populated by about a hundred thousand million stars, as well as significant amounts of interstellar gas and dusts. The dust absorbs visible light and reemits it at longer wavelength, appearing totally opaque at our eyes. The ancient Andean civilizations saw in these dark lanes their animal-shaped constellations. By following the dark lane which seems to grow from the centre of the Galaxy toward the top, we find the reddish nebula around Antares (Alpha Scorpii). The Galactic Centre itself lies in the constellation of Sagittarius and reaches its maximum visibility during the austral winter season. The ESO 3.6-metre telescope, inaugurated in 1976, currently operates with the HARPS spectrograph, the most precise exoplanet “hunter” in the world. Located 600 km north of Santiago, at 2400 metres altitude in the outskirts of the Chilean Atacama Desert, La Silla was first ESO site in Chile and the largest observatory of its time. This photograph was taken by ESO Photo Ambassador Serge Brunier. Links ESO Photo Ambassadors webpage.
Uzay Hakkında İlginç Bilgiler
KATEGORİ: İlginç

Teknik olarak uzayda ağlamak imkansızdır. Çünkü yer çekimsiz ortamda gözyaşlarınız yüzünüzden süzülmek yerine havada damlacıklar halinde kalır. A.B.D. 1962 yılında uzayda, Hiroşima’ya attığından 100 kat daha güçlü bir atom bombası patlatmıştır. Uluslararası Uzay İstasyonu şimdiye kadar inşa edilen en pahalı yapıdır. Maliyeti ise tam 150 milyar dolar. Uluslarası Uzay İstasyonu’nda görev yapan astronotlar 24 saat […]

Devam

EN YENİLER

ada_thumb
Dünyanın En Güzel 10 Ada Ülkesi
KATEGORİ: Gezi

Dünyanın cennet köşelerinden olan birbirinden güzel ada ülkeleri… Ada ülkeleri, güzelliklerinin yanı sıra ayrı bir cazibeye sahip. Siz de bu cazibeye katılmaya ne dersiniz? İşte muhteşem cazibesiyle en güzel ada ülkeleri: 10. Sri Lanka Güney Asya’da, Hindistan’ın 31 kilometre güneyinde ve Hint Okyanusu’nda bulunan bir ada ülkesidir. Tropikal bir iklime sahiptir. Sri Lanka çay tarımı […]

Devam

BİZE ULAŞIN

Görüşlerinizi iletmek için bize e-mail adresimizden ulaşabilirsiniz. Değerli görüşleriniz için şimdiden teşekkür ederiz!