Görülmesi Gereken 10 Ünlü Resim

eser_3

Bazı sanat eserleri o kadar ünlüdür ki adını veya kim tarafından yapıldığını bilmeseniz bile gördüğünüz zaman size tanıdık bir his verir. Bu eserlerden bazılarını sizin için derledik. İşte adını tarihe altın harflerle yazdırmış dahilerin eserleri…

10. Venüs’ün Doğuşu – Sandro Boticelli

eser_10

Dünyaca ünlü sanatçı Boticelli’nin 4 yılını alan eser, 1486 yılında tamamlanmıştır. Boticelli, Rönesans resim sanatının gelişmesinde büyük pay sahibidir. Yunan mitolojisinde Afrodit, Roma mitolojisinde de Venüs olarak bilinen güzellik ve aşk tanrıçasının doğuşunu resmeden bu resim, aşk tanrısı Venüs’ün doğuşu ile dünyaya güzellik getirdiğini anlatmaktadır. Resim Floransa’ da Uffiz’i galerisinde sergilenmektedir. (foto: en.wikipedia.org)

 

9. Gece Nöbeti – Rembrandt van Rijn

eser_9

1642 yılında, Hollanda Altın Çağı’nın zirvesinde tamamlanmıştır.  Resim (üzerinde kırmızı bir kuşak bulunan siyah elbiseli) yüzbaşı Frans Banning Cocq ve (üzerinde beyaz bir kuşak bulunan sarı elbiseli) teğmen Willem van Ruytenburch’un komutasındaki birliğin harekete geçişini resmetmektedir. Resim daha sonralı koyu bir vernikle boyanmıştır ve bir gece manzarasını yansıttığı izlenimi de buradan ortaya çıkmıştır. Bu yanlış izlenim sonrasında resim Gece Nöbeti olarak adlandırılmıştır. (foto: www.rembrandtpainting.net)

 

8. Çığlık – Edward Munch

eser_8
1983 tarihinde Edward Munch tarafından yapılan bu eser modern, kültür ve sanaatta büyük bir etkiye sahiptir. Eserde kendini yorgun hisseden ressam trabzanlara yaslanmıştır; bu sırada güneş batmaktadır ve kan kırmızısı rengindedir.İki arkadaşı ise yürümeye devam etmektedir.Ressam bu sırada doğanın çığlığını hisseder, ressam bu resmi yaparken hasta olduğu için bu yorgunluğunun oradan geldiği düşünülmektedir.Edward Much’ un Norveç Ulusal Galerisinde yer almaktadır.(foto: www.edvard-munch.com)

 

7. The Kiss – Gustav Klimt

eser_7

1908 ile 1909 yılları arasında Avusturalyalı ressam Gustav Klimt tarafından yapılmıştır. Dekore  ayrıntılı elbiselerle birbirine kenetlenmiş olan vücutları göstermektedir. (foto: www.gunde1resim.com)

 

6. İnci Küpeli Kız – Johannes Vermeer

eser_6

Hollandalı ressam Johannes Vermeer’in eseridir. Tabloda resmedilen kızın, sanatçının kızı ya da yakını olduğu düşünülmektedir. Tablodan etkilenilerek bir kitap yazılmış ve bu kitap beyaz perdeye uyarlanmıştır. Lahey, Mauritshuis’de sergilenmektedir. (foto: tr.wikipedia.org)

 

5. Adem’in Yaratılışı – Michelangelo

michelangelo_2

Michelangelo tarafından  1511 dolaylarında yapılmıştır. Katolik Kilisesi’nin lideri Papa’nın resmi ikâmetgahı olarak kabul edilen şapelin tavanında yer almaktadır. Freskte yer alan Tanrı ve Adem’in ellerini içeren detay ise en ünlü kısmıdır. Hıristiyanlık’ta Kitab-ı Mukaddes’in Yaratılış bölümünde, Tanrı Baba’nın ilk insan Adem’e hayat üflemesi konusunu betimlemektedir.(foto: sanatabasla.blogspot.com)

 

4. Guernica – Pablo Picasso

eser_4

Pablo Picasso tarafından 1937’de yapılmıştır. İspanya iç savaşı sırasında Nazi Almanyası’na ait 28 bombardıman uçağının İspanyadaki Guernica şehrini bombalamasını anlatmaktadır. İspanya’nın en önemli sanat eserlerinin sergilendiği Reina Sofia Müzesi’nde bulunmaktadır.(foto: en.wikipedia.org)

 

3. Son Akşam Yemeği – Leonardo da Vinci

eser_3

Hristiyanların inanışına göre Hz. İsa’nın Romalı askerlerce tutuklanmasından bir gün önce havarileriyle yediği son akşam yemeğini tasvir etmektedir. Resimde Hz. İsa, Romalılardan altın alarak kendisini ele verecek olan kişiyi  söylüyor ve “İçinizden biri bana ihanet edecek” diyor. İşte Da Vinci de  tam o anı resmetmiştir. Son Akşam Yemeği, Milano’da Santa Maria Della Grozia Manastırı’nın yemekhanesinde yer almaktadır. (foto: www.grafiksaati.org)

 

2. Yıldızlı Gece – Vincent Van Gogh

eser_2

Hollandalı ressam Van Gogh tarafından 1889 yılında yapılmıştır. Vincent Yıldızlı Gece’yi  akıl hastanesinde yatarken ve sıkça gelen nöbetler yüzünden akıl sağlığının çok  düzenli olmadığı bir zamanda yapmıştır. Öte yandan Yıldızlı Gece’yi pek çok resminin aksine gerçeğine bakarak değil, yalnızca hayalgücünü kullanarak yapmıştır. Resim New York Sanat Müzesinde sergilenmektedir. (Foto: www.wikiart.org)

 

1. Mona Lisa – Leonardo da Vinci

eser_1

İtalyan Rönesans sanatçısı Leonarda da Vinci’ nin eseridir. Mona Lisa muhtemelen tarihteki en ünlü tablodur. Tablodaki kadın yüzündeki “gizemli gülümseme” ile sanat tarihinin bir parçası haline gelmiştir. Eser şu anda Paris-Louvre Müzesi’nde, kurşun geçirmez bir camın arkasında sergilenmektedir. (foto: en.wikipedia.org)

Etiketler:     , ,

RASTGELE

parasız_adam_thumb
Parasız Adam: Mark Boyle
KATEGORİ: İlginç

Para olmadan yaşamak mümkün mü? İrlandalı bir iktisatçı olan Mark Boyle bunu başardı.  2007’de Freeconomy isimli değiş tokuş sitesini açan Mark Boyle, 2008 yılından beri parasız yaşıyor. Aynı zamanda parasız yaşadığı süreçteki anılarını anlattığı Moneyless Man (Parasız Adam) adında bir kitabın yazarı. Parasız yaşamaya karar verdikten sonra kendisine öncelikle bir barınak aramaya başlıyor. Bir takas […]

Devam

EN YENİLER

ada_thumb
Dünyanın En Güzel 10 Ada Ülkesi
KATEGORİ: Gezi

Dünyanın cennet köşelerinden olan birbirinden güzel ada ülkeleri… Ada ülkeleri, güzelliklerinin yanı sıra ayrı bir cazibeye sahip. Siz de bu cazibeye katılmaya ne dersiniz? İşte muhteşem cazibesiyle en güzel ada ülkeleri: 10. Sri Lanka Güney Asya’da, Hindistan’ın 31 kilometre güneyinde ve Hint Okyanusu’nda bulunan bir ada ülkesidir. Tropikal bir iklime sahiptir. Sri Lanka çay tarımı […]

Devam

BİZE ULAŞIN

Görüşlerinizi iletmek için bize e-mail adresimizden ulaşabilirsiniz. Değerli görüşleriniz için şimdiden teşekkür ederiz!