İtalya’nın Eğik Kulesi

pisa_2

Pisa Kulesi’nin İtalyancası “Torre pendente di Pisa”dır. Pisa’nın eğilen kulesi anlamına gelmektedir. Mucizeler Meydanı anlamına gelen Piazza dei Miracolide alanında yer almaktadır. Aslında Pisa Katedrali’nin çan kulesidir. Kule, Pisa’nın gücünün ve zenginliğinin bir sembolü olarak Cenova ve Venedik’e rakip olarak yapılmıştır.

Ana katedral 1063-1090 yılları arasında yapılmış, Pisa Kulesi ise ayrıca 1173’te inşa edilmeye başlamıştır. Savaş sebebiyle tam bir yüzyıl ara verilen inşaat ancak 1272’de devam eder. Sonra savaşlar sebebiyle yine duran yapım bir sonraki yüzyılda 1370 yılında tam olarak tamamlanır.

Pisa Kulesi yapıldığından beri güneye doğru eğilmektedir. Eğilme ilk olarak ikinci kat çıkıldıktan sonra başlamıştır. Kulenin eğilme sebebi bir tarafının altındaki yumuşak zemindeki çökmedir. Bu nedenle yıkılma aşamasına gelen kule, 20 milyon sterlinlik bir projeyle kurtarılmıştır. Birkaç yıl içinde yıkılacağı uyarısında bulunulan kule, proje kapsamında yapılan 45 cm’lik bir düzleştirme çalışmasıyla eski haline getirilmiştir. Kulenin eğimi sabitlendiğinden dolayı bir 300 yıl daha yıkılmayacağı tahmin edilmektedir.

Kule 8 katlıdır ve toplam yüksekliği 55 metredir. Bu hepi topu 18 katlı moderne bir apartman boyutlarındadır. Pisa Kulesinin ağırlığı yaklaşık 14,500 tondur. İçinde her biri bir notaya denk gelecek şekilde 7 tane çan bulunmaktadır. En yukarıdaki çanın bulunduğu yere çıkmak için 300 basamak çıkmak gerekmektedir. Kulenin temel iç çapı 7,368 metre, temel dış çapı ise 15,484 metredir. Duvar kalınlığı ise temelde 4 metre, en üstte 2,4 metredir.

Pisa Kulesi’nin mimarının kim olduğu tam olarak bilinmemektedir. Kayıtlarda Bonanno Pisano, Gherardo di Gherardo, Giovanni Pisano, Giovanni di Simone isimleri geçer.

Galileo’nun, bütün cisimlerin aynı hızla ve aynı fizik kanununa uyarak düştüklerini farklı ağırlıklardaki iki top güllesini bu kuleden aşağı bırakarak gözlemlediği iddia edilmiştir. Bilginin kaynağı Galileo’nun bir öğrencisi olmasına rağmen bu iddia geniş çevrelerce bir efsane olarak kabul edilir.

Her yıl 1 milyon üzerinde kişi tarafından ziyaret edilir. 1987 yılında Pisa Kulesi’ni de içine alan meydan Unesco Dünya Kültür Mirasları listesine alınmıştır.

Etiketler:     , ,

RASTGELE

irlanda
Gözalıcı Bir Ülke: İrlanda
KATEGORİ: Gezi

1921 yılında Büyük Britanya’dan ayrılarak bağımsızlığını ilan eden İrlanda, 1949 yılından beri Cumhuriyet ile yönetilen, 1973’ten bu yana da AB üyesi olan oldukça gelişmiş ve modern bir ülkedir. Birçok kişinin Büyük Britanya’ya bağlı Kuzey İrlanda ile karıştırdığı İrlanda Cumhuriyeti’nin başkenti Dublin’dir. Atlantik okyanusu ile çevrili ülke muhteşem bir doğaya sahiptir. İrlanda Cumhuriyeti 70.280 km2 yüzölçümüne […]

Devam

EN YENİLER

ada_thumb
Dünyanın En Güzel 10 Ada Ülkesi
KATEGORİ: Gezi

Dünyanın cennet köşelerinden olan birbirinden güzel ada ülkeleri… Ada ülkeleri, güzelliklerinin yanı sıra ayrı bir cazibeye sahip. Siz de bu cazibeye katılmaya ne dersiniz? İşte muhteşem cazibesiyle en güzel ada ülkeleri: 10. Sri Lanka Güney Asya’da, Hindistan’ın 31 kilometre güneyinde ve Hint Okyanusu’nda bulunan bir ada ülkesidir. Tropikal bir iklime sahiptir. Sri Lanka çay tarımı […]

Devam

BİZE ULAŞIN

Görüşlerinizi iletmek için bize e-mail adresimizden ulaşabilirsiniz. Değerli görüşleriniz için şimdiden teşekkür ederiz!