Michelangelo’nun En Ünlü 9 Eseri

Michelangelo_Adam

Bildiğiniz gibi Michelangelo, Rönesans’ın dahilerinden biri. Her ne kadar kendini bir heykeltraş olarak tanımlasa da resim, mimari ve şiir alanlarında ortaya koyduğu eserler kendi türündekilere meydan okur cinsten. Bu listede bu büyük ustanın en göz alıcı ve en ünlü eserlerini sizlerle paylaşıyoruz.

9. Ölmekte Olan Köle (Dying Slave)

michelangelo_10

Michelangelo, Papa II. Julius’un mezarına konulmak üzere bir dizi heykel yapımına başlar. Ancak bu proje daha sonra iptal edilir ve Michelangelo’nun yapımına başladığı ‘köleler’ yarım kalır. Bu heykeller tamamlanmamış olmasına rağmen; verdikleri duygu ve hareketlilikleri sayesinde birçok heykeltraşa esin kaynağı olur. Burda gördüğünüz Ölmekte Olan Köle isimli heykel, bu heykel dizisinde tamamlanmaya en yakın olan heykeldir. (foto: www.wga.hu)

 

8. Bacchus

michelangelo_8

Günümüzde Floransa’daki Bargello Ulusal Müzesi’nde bulunan bu heykel Roma şarap tanrısı Bacchus’ü betimlemektedir. Michelangelo’nun Roma’daki ilk döneminde yaptığı iki heykelden biri olduğu tahmin edilmektedir. Diğer eser ise ünlü Pietà’dır. (foto: commons.wikimedia.org)

 

7. Son Yargı (The Last Judgement)

michelangelo_7

Sistine Şapeli’nin altarına yapılmış olan bu duvar resminin adı ‘Kıyamet Günü’ olarak da dilimize çevrilebilir. Adından da anlaşıldığı üzere kıyamet gününü anlatmaktadır ve bu eseri tamamlamak Michelangelo’nun dört senesini almıştır. (foto:www.italian-renaissance-art.com)

 

6. Musa’nın Hükmü

michelangelo_6

II. Julius’un mezarını süsleyen heykellerin ortasında yer alır. Heykelde tasvir edilen kişi Musa’dır. Boynuzlu olarak tasvir edilmesinin sebebi ise o zamanki yaygın bir çeviri hatasıdır. Tevrat, Latince’ye çevrilirken, İbranice’deki ‘keren’ kelimesi ‘ışık yansıması’ yerine ‘boynuzlu’ olarak çevrilmiştir.

Michelangelo’nun heykeli bitirdikten sonra heykele “Konuş.” dediği ve bir iki adım geri çekildikten sonra çekicini fırlatıp “Kalk, gidelim.” dediği söylenir. (foto: www.studyblue.com)

 

5. Aziz Petrus Bazilikası (St. Peter’s Basilica)

michelangelo_5

Aziz Petrus Bazilikası, Rönesans döneminin en önemli mimari eseridir. Dünyanın en büyük kilisesi olduğu kabul edilir. Vatikan’ın yüzü olan bu bazilika aynı zamanda Roma silüetinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Çizimleri Michelangelo, Donato Bramante, Carlo Maderno ve Gian Lorenzo Bernini tarafından yapılmıştır. (foto: en.wikipedia.org)

 

4. Pietà

michelangelo_4

Pietà, İsa’nın çarmıhtan indirildiğinde Meryem tarafından kucaklanmasını tasvir eder. Heykel içerdiği zıtlıklarla, aynı konuyu işleyen heykellerden farklı olmasıyla ve işlenişindeki ustalıkla yapıldığı dönemde ses getirmiştir. Michelangelo’nun üstüne imzasını kazıdığı tek heykeldir. Michelangelo, attığı imzasıyla heykelin güzelliğini bozduğunu düşünmüş ve başka hiçbir eserine imzasını atmamıştır. (foto: www.italianrenaissance.org)

 

3. Sistine Şapeli Tavanı

michelangelo_3

Bu eser Rönesans döneminin en önemli resimleri arasında bulunmaktadır. 1508-1512 yılları arasında yapılan bu resimler Vatikan’daki Sistine Şapeli’nin tavanında yer alır. Bu şapel papalık tarafından önemli kilise ayinleri ve yeni papa seçiminde kardinallerin toplantı yeri olarak kullanılmıştır. (foto: www.oneonta.edu)

 

2. Adem’in Yaratılışı (The Creation of Adam)

michelangelo_2

Adem’in yaratılışını tasvir eden bu resim Sistine Şapeli’nin tavanında bulunan resimlerin merkezinde yer almaktadır. Her ne kadar Sistine Şapeli tavanını bir önceki maddemizde ele almış olsak da artık herkes tarafından bilinen bu resme ayrı bir madde açmadan geçemezdik. Bu resim artık o kadar ünlü ki sadece ellerin bulunduğu bir kesit bile size pek çok şey çağrıştırabiliyor. (foto: sanatabasla.blogspot.com)

 

1. Davut

michelangelo_1

Michelangelo hakkında bir liste yapıp Davut heykelinden bahsetmemek olmaz. Bu eser (Pietà ile birlikte) Michelangelo’nun elinden çıkan en iyi iki heykelden biri ve Rönesans heykel sanatının bir başyapıtı olarak kabul edilir. Davut’un Golyat’a saldırmaya karar verdiği anı tasvir eden heykel 5,17 metre yüksekliğindedir ve mermerden yapılmıştır. Floransa’nın sembolü niteliğindeki heykelde neredeyse mükemmel ‘insan oranı’ betimlenmiştir. Michelangelo bu heykeli tamamlayabilmek için 1501-1504 yılları arasında çalışmış ve bu süre boyunca heykelin yanında bulunan bir barakada kalmıştır. (foto: www.econ.ohio-state.edu)

Etiketler:     , , , ,

RASTGELE

thumb_film
Sinema Tarihinin En İyi 10 Filmi
KATEGORİ: Kültür & Sanat

Sinema tarihine damgasını vuran birçok film vardır. Bunlar arasından en iyi 10 tanesini seçmek bir hayli zor oldu. Belki de her repliğini ezbere bildiğiniz, klasik hale gelmiş o efsane filmler… 10. 12 Öfkeli Adam (12 Angry Man) Tür: Dram, suç Yönetmen: Sidney Lumet Başrol Oyuncuları: Martin Balsam, Lee J. Cobb, John Fiedler Çekim Tarihi: 1956 (foto: www.moviefanfare.com)   9. […]

Devam

EN YENİLER

ada_thumb
Dünyanın En Güzel 10 Ada Ülkesi
KATEGORİ: Gezi

Dünyanın cennet köşelerinden olan birbirinden güzel ada ülkeleri… Ada ülkeleri, güzelliklerinin yanı sıra ayrı bir cazibeye sahip. Siz de bu cazibeye katılmaya ne dersiniz? İşte muhteşem cazibesiyle en güzel ada ülkeleri: 10. Sri Lanka Güney Asya’da, Hindistan’ın 31 kilometre güneyinde ve Hint Okyanusu’nda bulunan bir ada ülkesidir. Tropikal bir iklime sahiptir. Sri Lanka çay tarımı […]

Devam

BİZE ULAŞIN

Görüşlerinizi iletmek için bize e-mail adresimizden ulaşabilirsiniz. Değerli görüşleriniz için şimdiden teşekkür ederiz!