Muhteşem Sıcak Su Kaynakları

header_harika

Şifalı su kaynakları yeraltının bize sunduğu güzelliklerden biridir. Birçok kişi rahatlamak ve arınmak için bu sıcak su kaynaklarını ziyaret eder. Görüntüleriyle bile ruhunuzu ferahlatan kaplıcalara bir göz atmanız gerek!

10. Beppu

kaplıca_4

Japonya’nın güneyinde yer alır. Sıcak su kaynakları ve gayzerler turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir. Sayısı 2 bin 500’ü aşkın kaplıcaları ve 9 farklı su çeşidi sayesinde Beppu şehri kaplıca alanında bir dünya rekoruna imza atıyor. Her yıl 4 milyonu aşkın turisti kendine çekmektedir. Ziyaretçiler burada sıcak kumlara gömülüp şifalı sularda tedavi arar.

 

9. Banjar

kaplıca_9

Banjar şifalı suları, Bali’nin güneybatısında bulunmaktadır. Banyo alanları şifalı suların çıkış alanlarına göre ve Bali kültürel öğeleri düşünülerek inşa edilmiş. Ağzından sular dökülen 7 ejderha ilk bakışta misafirleri karşılıyor. Sülfür açısından çok zengin olan suları özellikle romatizma hastaalrı için tavsiye ediliyor.

 

8. Jigokudani Maymun Parkı

kaplıca_8

Jigokudani Maymun Parkı, Japonya’nın Shimotakai ilçesi, Nagano bölgesinde yer alıyor. Shikakogen olarak da biliniyor. Bu Joshinetsu Kogen Ulusal Park’ın bir parçasıdır. Jigokudani, “Cehennem Vadisi” anlamına geliyormuş. Bunu nedeni dik yamaçların ve sık ormanların iç içe geçtiği bir atmosferde donmuş yüzeydeki yarıklardan çıkan kaynayan sular ve buharlar. Jigokudani’nin yüksekliği 850 metre. Vadi içinden gidildiği için 2 kilometre yol sonunda buraya ulaşılabiliyor. Yılın üçte birinde karlarla kaplı olan bu bölge, kar yağmaya başladığında sevimli konuklarını ağırlamaya başlıyor. Kar maymunları nesillerdir kışın buraya geliyor ve buranın zevkini çıkarıyorlar. Gündüz maymunlar sıcak suyun içinde oturuyorlar, geceleri ise ormana geri dönüyorlar.

 

7. Gellert Termal Suları

kaplıca_7

Macaristan’da yer almaktadır. Art Nouveau mimarisi, Art Deco detayları, mermer kolonları ve rengarenk mozaikleriyle bir hamamdan çok daha fazlasını sizlere sunuyor. 1918 yılında açılan tesis, kalsiyum, magnezyum, sülfat ve sodyum açısından zengin olan şifalı sularının iyileştirici etkisi nedeniyle Gellert’in sadece tedavi amaçlı kullanılan özel bir terapi bölümü de mevcuttur.

 

6. Mammoth Kaplıcaları

kaplıca_5

Mammoth Kaplıcaları , Yellowstone Ulusal Parkı’nda bulunur. Dünyada en çok karbonatı bünyesinde barındıran kaplıcalardır. Bu kaplıcaların en önemli özelliği binlerce yıldır ufak miktarlarda biriken kalsiyum karbonatın oluşturduğu traverten görünümlü teraslardır.

 

5. Kan Gölü Kaplıcaları

kaplıca_6

Bu kaplıca Japonya’da bulunan kırmızı sulardan biridir. Suyu aşırı sıcaktır bu nedenle insanlar ancak izlemek ile yetinebilirler, Suyun sıcaklığı 78 santigrat derecedir. Bu nedenle insanların girmesi için müsait değildir. Sudaki demir seviyesinin yüksek olması sebebiyle kırmızı renge bürünen sular kesinlikle görülmesi ve fotoğraf çekilmesi gereken bir yerdir.

 

4. Blue Lagoon

kaplıca_3

Blue Lagoon (Mavi Göl)  İzlanda’nın Reykjanes bölgesindeki Grindavík köyünde yer alır.İzlanda’da en çok turist çeken yerlerden biridir. Kaplıcanın yıl boyunca ortalama 37-39 derece arasında değişen sıcak sularının yanı sıra Silis ve Sülfür bakımından zengindir. Bu tür sular bir çok deri hastalığına iyi gelmektedir. Pek çok mineral açısından zengin olan bu suların sedef gibi cilt rahatsızlıklarına iyi geldiğine inanılmaktadır.

 

3. Pamukkale

harika_7

Denizli’de bulunan ve UNESCO tarafından belirlenen Dünya Miras Listesi’nde yer alan Pamukkale, kaplıca suları ve travertenleriyle dünyanın en egzotik yerlerinden biridir. Beyaz havuzlarıyla tam bir güzellik abidesidir. Türkiye’nin en gözde turistik merkezleri arasında yer alır.

 

2. Huanglong

kaplıca_10

Kelime olarak “Sarı Ejder Dağı” anlamına gelir. Min sıradağlarının güney ucunda bulunan bölge; renkli gölcükleri, karstik şekilleri, şelaleleri, karlı dağları, ormanları, vadileri ve tarihi tapınaklarıyla ünlüdür. Her yıl milyonlarca turistin ziyaret etmektedir.

 

1. Büyük Prizmatik Kaplıca

kaplıca_1

Büyük Prizmatik Kaplıca, Yellowstone Ulusal Parkı’nda bulunur. Dakikada 71 °C sıcaklıkta 560 galon sıcak su yer altından yukarıya çıkmaktadır. 9 bin km2‘lik alanı kaplayan ve 10.000 üzerinde gayzer, kaplıca, çamur göleti ve sıcak su kaynağına sahiptir. Yellowstone’un en çok beğenilen özelliği ise, maviden yeşile; sarıdan turuncuya değişken renklere sahip oluşudur. Kırmızıdan yeşile kadar pek çok renkte görünmesinin sebebi ise mineral açısından zengin bu suda yaşayan alg ve bakterilerdir.

Etiketler:     , ,

RASTGELE

thumb_film
Sinema Tarihinin En İyi 10 Filmi
KATEGORİ: Kültür & Sanat

Sinema tarihine damgasını vuran birçok film vardır. Bunlar arasından en iyi 10 tanesini seçmek bir hayli zor oldu. Belki de her repliğini ezbere bildiğiniz, klasik hale gelmiş o efsane filmler… 10. 12 Öfkeli Adam (12 Angry Man) Tür: Dram, suç Yönetmen: Sidney Lumet Başrol Oyuncuları: Martin Balsam, Lee J. Cobb, John Fiedler Çekim Tarihi: 1956 (foto: www.moviefanfare.com)   9. […]

Devam

EN YENİLER

ada_thumb
Dünyanın En Güzel 10 Ada Ülkesi
KATEGORİ: Gezi

Dünyanın cennet köşelerinden olan birbirinden güzel ada ülkeleri… Ada ülkeleri, güzelliklerinin yanı sıra ayrı bir cazibeye sahip. Siz de bu cazibeye katılmaya ne dersiniz? İşte muhteşem cazibesiyle en güzel ada ülkeleri: 10. Sri Lanka Güney Asya’da, Hindistan’ın 31 kilometre güneyinde ve Hint Okyanusu’nda bulunan bir ada ülkesidir. Tropikal bir iklime sahiptir. Sri Lanka çay tarımı […]

Devam

BİZE ULAŞIN

Görüşlerinizi iletmek için bize e-mail adresimizden ulaşabilirsiniz. Değerli görüşleriniz için şimdiden teşekkür ederiz!