Nesli Tükenmekte Olan Hayvan Türleri

thumb_hayvan_2

Nesli tükenmekte olan hayvanların en büyük düşmanı, kaçak avlanma ve doğal yaşam alanlarının yok edilmesidir. Dünya Koruma Birliği (IUCN) 2 yılda bir nesli tükenmekte olan hayvanlara dikkat çekmek amacıyla kırmızı liste yayınlamaktadır.

16. Kalkık Burunlu Maymun

hayvan_16

Asya’da 13.000 feet yükseklikteki ormanlarda yaşarlar ve nadiren görüntülenebilirler. Minicik bir buruna sahiptirler. Türü ormanların yok olması sebebiyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır. (foto: www.milliyet.com.tr)

 

15. Quokka

hayvan_15

Güneybatı Avustralya’nın küçük bir köşesinde bulunurlar. Son derece dost canlısı keselilerdir. Bu samimiyetlerinden dolayı nesilleri tehlike altına girmiştir. (foto: www.animalfactguide.com)

 

14. Ağaç Kangurusu

hayvan_14

Yeni Gine ve Kuzey Queensland bölgesindeki yüksek dağlarda yaşayan ağaç kangurusu, Yer kangurularının neslinden olsa da nedeni bilinmeyen bir sebeple  ağaçlara dadanmıştır. . Meyve ağırlıklı hepçil bir diyete sahip olan bu canlılar, küçük kuşlarla, yumurtalarla, ağaç kabuklarıyla, yemişlerle beslenirler. Günümüzde bu canlıların soyu yaşam alanlarının yitirilmesi dolayısıyla tehdit altındadır. (foto: www.milliyet.com.tr)

 

13. Sumatra Fili

hayvan_13

Asya fillerinin en küçüğüdür. Sayıları son 25 yıl içerisinde %80 oranında azalmıştır. Sayılarının azalmasının sebepleri  ormanların yok olması, doğal ortam tahribatı ve kaçak fildişi ticaretidir. Bugün 2400-2800 adet Sumatra Fili’nin yaşamakta olduğu bilinmektedir. (foto: neslitukenmekteolanhayvanlar.blogspot.com)

 

12. Pallas Kedisi

hayvan_12

Orta Asya’nın bozkırlarına uzanan geniş ama dağınık bir popülasyona sahip, ufak bir kedi türüdür. Doğal yaşam alanlarının azalması sonucu, av hayvanlarındaki ve avladıkları av oranındaki düşüş; Pallas kedilerinin 2002 yılında soyları neredeyse tehdit altındaki türler  listesine girmiştir. (foto: www.milliyet.com.tr)

 

11. Altın Başlı Langur

hayvan_11

Vietnem’a özgü bir maymun türüdür. Sayıları 10 yılda ilk kez 2003 yılında artmıştır. Sayıları bir türlü çoğalamamaktadır. Dünyanın soyu ciddi tehdit altında bulunan 25 primat türünden biridir. (foto: www.fancplants.de)

 

10. Amur Leoparı

hayvan_10

Dünyada sadece 25 ila 34 tane Amur leoparı kalmıştır. Kore Yarımadası’nda Çin’in kuzeybatısında, Amur Nehri Vadisi’nde Rusya-Çin sınırında ve Rusya’nın güneydoğusunda yaşar. Şu an vahşi doğada 30 adet Amur Leoparı bulunduğu bilinmektedir. (foto: www.yeniresimler.com)

 

9. Kutup Ayısı

hayvan_9

Ayıgiller familyasının soğuk kuzey bölgesinin karlı sahillerinde ve buzullar üzerinde yaşayan ayı türüdür. En çok balık ve foklarla beslenir. Ne yazık ki İzinsiz avlanma kutup ayılarının yaşamını tehdit etmektedir. İklim değişikliği ve buzulların erimesi nedeniyle de kutup ayılarının nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıyadır. (foto: www.ogrenmen.com)

 

8. Deri Sırtlı Deniz Kaplumbağası

hayvan_8

Boyu 2 metreye ağırlığı 600 kg’a ulaşabilen en büyük kaplumbağa türüdür. Yumurtlama alanlarının yok olması, balıkçılıkta kullanılan plastik ve sentetik maddeler , yakıt benzeri maddeler bu türün sayısının azalmasına sebep olmuştur. Nesli tükenme riski en yüksek olan kaplumbağa türüdür. (foto: tr.wikipedia.org)

 

7. Kakapo

hayvan_7

Yeni Zellenda’nın Maori bölgesi  dünyanın belki de en ilginç kuşu ve nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan Kakapo ya da baykuş papağanına ev sahipliği yapıyor. Uzmanlar yeryüzünde sadece 126 kakapo papağanı kaldığını açıkladı. Kakapo papağanları kolonileşemeden, insan, kedi ve sıçan gibi can düşmanları tarafından öldürülüyor. (foto: www.wired.com)

 

6. İnce Loris

hayvan_6

Sri Lanka’nın nın iç kesimlerindeki sık yağmur ormanlarında yaşar. Gece ortaya çıkar. İri gözleri karanlıkta görmesine yardımcı olur.1937 yılından beri sadece 4 kez görülmüştür. (foto: gencadamlar.weebly.com)

 

5. Gooty Örümceği

hayvan_5

Sadece Hindistan’da 96 kilometrelik bir ormanda yaşar. Renkleri yüzünden yıllarca koleksiyonerlerin hedefinde olmuştur. Aşırı avlandığından nesli tehlike altına girmiştir. Öyle ki, bir tane yetişkin örümceğe ödenen ücret 500 doları bulmaktadır. (foto: en.wikipedia.org)

 

4. Dev Panda

hayvan_4

Ayıgiller familyasından, iri, tembel, nesli tehlikede olan bir ayı türüdür.Çin’in dev pandaları dünyada en çok soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan hayvan türlerinden birisidir.

Pandalar çok yüksek dağlık alanlarda yaşarlar, yaşadıkları bölgelerin ortalama sıcaklıkları artmıştır. Bambu hasadından kazanılan kereste kazancının artması ve bağlı olarak da yabani pandaların yiyeceği olan bambuların yok olmasına sebep olmuştur. 1973’den 1984 yılına kadarki 10 yıllık süreçte Asya’nın 6 bölgesindeki yabani pandaların nüfusu yüzde 50 civarında azalma görülmüştür. (foto: www.haber5.com)

 

3. Sumatra Kaplanı

hayvan_3

Sumatra Kaplanının milyonlarca yıldır sadece Endenozya’daki  Sumatra adasında yaşaması, insanoğlundan kaçmasını zorlaştırıyor. Hayatta kalanların çoğu koruma altına alınmıştır, yaklaşık 100 tanesi doğal ortamında yaşamını sürdürmeye çalışıyor. (foto: meraklisinabilgi.blogspot.com)

 

2. Carette Caretta

hayvan_2

Denizlerde yaşar ve yumurtlamak haricinde karaya hiç çıkmazlar. Dünyadaki nadir yumurtlama alanlarından biri de Türkiye’nin Ege sahilleridir. İnsanoğlunun yerleşme ve çoğalma kapasitesi yüzünden bugün sayıları giderek azalmaktadır ,nesilleri tükenme tehlikesi altında olduğu için koruma altındadır. (foto: galeri.uludagsozluk.com)

 

1. Dağ Gorili

hayvan_1

Uganda, Rwanda ve Kongo sınırları arasındaki Virunga Dağları’nda yaşamaktadır. Doğal ortamın tahribatı, hastalıklar ve yasa dışı avlanmalar sebebiyle nüfusları azalmaktadır. Son araştırmaya göre sayıları 880 adete düşmüştür. (foto: www.sayfala.com)

Etiketler:     , ,

RASTGELE

piramit_thumb
Mısır Piramitlerinin Gizemi
KATEGORİ: İlginç, Tarih

Mısır piramitleri, yüzyıllar boyu hep ilgi odağı oldu. Dev kayaların nasıl olup da üst üste konulduğu, hangi teknolojiyle böylesi görkemli bir yapıtın ortaya çıkarıldığına ilişkin tartışma hiç bitmedi. Piramitlerin çoğu Eski Krallık Dönemi’nden Orta Krallık Dönemi’ne kadar firavunların mezarı için inşa edilmiştir. Mısır’da çok sayıda piramit bulunmaktadır ama bunlardan en çok bilineni Gize Piramitleridir. Gize […]

Devam

EN YENİLER

ada_thumb
Dünyanın En Güzel 10 Ada Ülkesi
KATEGORİ: Gezi

Dünyanın cennet köşelerinden olan birbirinden güzel ada ülkeleri… Ada ülkeleri, güzelliklerinin yanı sıra ayrı bir cazibeye sahip. Siz de bu cazibeye katılmaya ne dersiniz? İşte muhteşem cazibesiyle en güzel ada ülkeleri: 10. Sri Lanka Güney Asya’da, Hindistan’ın 31 kilometre güneyinde ve Hint Okyanusu’nda bulunan bir ada ülkesidir. Tropikal bir iklime sahiptir. Sri Lanka çay tarımı […]

Devam

BİZE ULAŞIN

Görüşlerinizi iletmek için bize e-mail adresimizden ulaşabilirsiniz. Değerli görüşleriniz için şimdiden teşekkür ederiz!