Parasız Adam: Mark Boyle

parasız_adam

Para olmadan yaşamak mümkün mü? İrlandalı bir iktisatçı olan Mark Boyle bunu başardı.  2007’de Freeconomy isimli değiş tokuş sitesini açan Mark Boyle, 2008 yılından beri parasız yaşıyor. Aynı zamanda parasız yaşadığı süreçteki anılarını anlattığı Moneyless Man (Parasız Adam) adında bir kitabın yazarı.

Parasız yaşamaya karar verdikten sonra kendisine öncelikle bir barınak aramaya başlıyor. Bir takas sitesi sayesinde, bir kişinin artık kullanmadığı karavanı alıp kendine bir ev haline getiriyor. Bu evin sürekli bir yerde bulunabilmesi için bir organik çiftlikle anlaşma yapıyor. Haftanın üç günü onlara yardım etme karşılığında, yeni evi için izin alıyor.

Bu yaşama geçmeden önce para harcadığı tek şey ise güneş panelidir. Güneş enerjisiyle çalışan bilgisayar ve telefon kullanıyor. Kendi yiyeceklerini yetiştirip, odun sobası ile ısınıyor. Diş macunu yerine mürekkep balığı kılçığı ve doğada yetişen rezene tohumlarını kullanıyor.

Parasız bir dünyada yaşamak oldukça zor aslında. Mark Boyle ,kıyafetlerini soğuk su dolu lavobada yıkadığı, çamaşır deterjanı yerine sobasının üzerinde kaynattığı kabuklu yemişlerin suyunu kullandığı için çamaşır yıkamak çok uzun sürebiliyor. Önceleri ailesi işine geri dönmesi için baskı yapmış. Ve bir süre onunla konuşmamışlar. Ama şimdi en büyük destekçileri ailesi. Ama maalesef aynı desteği kız arkadaşından görememiş. Kız arkadaşı bu tür bir yaşamı benimsese de böyle bir deneyimi kaldıramayıp onu yarı yolda bırakmış. Bir süre sonra kendini yalnız hisseden Mark, sevgili arayışına girmiş. Blogunda: “Umutsuzca bir arayış içindeyim… Adım Mark, 29 yaşındayım, Bristol’de yaşıyorum. Bekar, parasız, arabasız, televizyonsuz ve işsiz (ama bazı kıpırdanmalar var). Kendi evim var (4 metrekarelik karavan)” diye yazmıştı. Şimdi aradığı kişiyi bulmuş ve onun için ‘çok güzel’ diyor.

Emek harcamadan alınan yemeğin, emek harcamadan alınan eşyanın değerini bilmediğimizi savunan Mark Boyle “Kendi yiyeceğimizi yetiştirseydik, ziyan etmezdik. Masa, sandalyemizi kendimiz yapsaydık, canımız sıkıldığında yenisini almazdık. Suyumuzu içebilmek için temizlemek zorunda kalsaydık, içine başka pisliklerin karışmasına göz yummazdık. Yaşanmışlıkları görünce onun ne kadar zor bir yapım aşamasından geçtiğini görünce, değeri katlanıyor.” diyor. Ve son olarak parasız yaşam sürecinde öğrendiklerini şöyle özetliyor: “Ne öğrendim? Para değil arkadaşlığın gerçek güvenlik olduğunu. Batıda en çok ruhsal türden bir fakirlik olduğunu. Özgürlüğün gerçekten dayanışma olduğunu. Ve eğer bir plazma televizyona sahip değilsen, insanların senin bir marjinal olduğunu düşündüğünü…”

 

 

Etiketler:     , ,

RASTGELE

kiz_kulesi_thumb
Kız Kulesi Efsaneleri
KATEGORİ: İlginç

İstanbul Boğazı’nın giriş kısmında yer alan Kız Kulesi, hem Üsküdar hem de İstanbul’un simgesi haline gelmiş bir yapıdır. Üsküdar’da Bizans devrinden kalan tek eserdir. Kız Kulesi üzerinde yapılan bilimsel çalışmalar sonrasında bu kulenin milattan önce 340’lı yıllarda yapıldığı tespit edilmiştir. İlk olarak Yunan döneminde bir mezara ev sahipliği yapan bu ada Bizans döneminde inşa edilen […]

Devam

EN YENİLER

ada_thumb
Dünyanın En Güzel 10 Ada Ülkesi
KATEGORİ: Gezi

Dünyanın cennet köşelerinden olan birbirinden güzel ada ülkeleri… Ada ülkeleri, güzelliklerinin yanı sıra ayrı bir cazibeye sahip. Siz de bu cazibeye katılmaya ne dersiniz? İşte muhteşem cazibesiyle en güzel ada ülkeleri: 10. Sri Lanka Güney Asya’da, Hindistan’ın 31 kilometre güneyinde ve Hint Okyanusu’nda bulunan bir ada ülkesidir. Tropikal bir iklime sahiptir. Sri Lanka çay tarımı […]

Devam

BİZE ULAŞIN

Görüşlerinizi iletmek için bize e-mail adresimizden ulaşabilirsiniz. Değerli görüşleriniz için şimdiden teşekkür ederiz!