Sıradışı Oluşumlar

olusum_header

Dünya o kadar büyük ki içerisinde birçok jeolojik oluşum bulunduruyor. Bu oluşumların göz alıcı bir görünüme ulaşmaları binlerce hatta milyonlarca yıl alabiliyor. Dünyanın dört bir yanından doğanın ilginç ve muhteşem oluşumlarına göz atın.

10. Ayrık Elma Kayası – Yeni Zelanda

rock

Yeni Zelanda’da bulunan ünlü Ayrık Elma Kayası (Kesilmiş Elma Kayası), tıpkı ismindeki gibi görünüyor. Marahau’daki Abel Tasman Ulusal Parkı’nda bulunan Ayrık Elma Kayası’ nın nasıl olduğunu ve nereden geldiğini bilen olmasa da turistler için önemli bir uğrak noktası olmuş bile.

 

9. Yedi Devler Kayalıklar – Rusya

manpupuner

Kuzey Urallar’da, Sibirya’nın ortasında yer alan kayalıklar efsaneye göre, kaçarken donan gerçek dev askerlermiş. bu kayalıkların yüksekliği 30 – 40 metre arasında değişiyor. Yanlarına ulaşmak normal şartlarda oldukça zorlu bir yolculuk gerektiriyor.

 

8. Taş Ağaç – Bolivya

Rüzgar ve kumla şekillenen bu taş ‘heykel’, Bolivya Altiplona’da bulunuyor. Dünyanın en güzel yerlerinden biri olarak görülen bu mekandaki doğal oluşum oldukça etkileyici cinsten.

 

7. Shiprock Kaya Oluşumu – ABD

shiprock

New Mexico çölünde zeminden 500 metre yüksekliğe ulaşan bu kayalık aynı zamanda Navajo yerlileri için de kutsal bir mekan. Navajo yerlileri tarafından yönetilen bu yer, 17 km uzaktaki bir kasabayla da aynı adı taşıyor. Bir gemiyi andıran dev kayalık, birçok filme ve hikayeye konu olduğu gibi turistlerin de ilgi odağı olmuştur.

 

6. Cehennemin Kapıları – Türkmenistan

hell

Türkmenistan’ın Ahal vilayetindeki Derweze ilçesinde bir doğalgaz kuyusudur. 1971’de Rus yer bilimi uzmanları doğalgaz araması yaparken tesadüfen buldukları uzun bir kuyudur. Çapı 70 metreyi bulan bu kuyudan Metan Gazı çıktığı için bilim insanları çevreyi korumak için o senede bu kuyuyu ateşe vermişlerdir ve o zamandan beri kuyu sürekli yanmaktadır.

 

5. Mantar Kaya – Mısır

mantar

Mantar kaya sert bir kayanın alt kısımlarının rüzgar erozyonu tarafından aşındırılıp oyulması ve üst kısmında oval, mantara benzeyen bir şekil almasıyla oluşan yer şeklidir. Bu kaya Mısır’da bulunmaktadır. Dünyanın en ünlü mantar kayalarından biridir. Ülkemizde oluşan Nevşehir Peribacaları da bu doğal oluşumlara örnek olacak harika mekanlar arasına girmektedir.

 

4. Dalga – ABD

dalga

Amerika Birleşik Devletleri’nin Arizona ve Utah eyaletleri arasında bulunmaktadır. Yaklaşık 4,8 kilometrelik bir yürüyüşle varılabilecek olan Dalga, 107 metrelik bir tırmanma mesafesine sahiptir.Kayaların aldığı dalga şekli ve çeşitli renkler ile dünyanın en ilginç yerlerinden biri oluşmuştur.

 

3. Mermer Mağaraları – Şili

marble

Şili’de Coyhaique vilayetinde bulunmaktadır. Rio Tranquilo’nun dev bir kireç taşı yarımadasına gömülmüş berrak suları sebebiyle oluşmuştur. Bu sayede de etkileyici labirent mağaralar ortaya çıkmıştır.

 

2. Angel Şelalesi – Venezuela

angel

Venezuela’da bulunan, yaklaşık 1.000 metre yüksekliğindeki Angel Şelalesi, kesintisiz olarak dökülen dünyanın en yüksek şelalesi olarak kabul ediliyor. Auyantepui Dağı’ndaki Canaima Ulusal Parkı’nda yer alan mekan aynı zamanda Pixar yapımı UP isimli filme de konu olmuştur.

 

1. Büyük Mavi Çukur – Belize

harika_2

Belize’nin 70 km açığında yer alan Denizfeneri Resifi’nde bulunan “Mavi Çukur”, dalgıçların isimlendirdiği diğer birçok mavi çukurdan biraz daha farklı ve 124 metre derinliğindedir. Burayı özel kılan şey efsane dalgıç Jacques Costeau’nun Mavi Çukur’u dünyanın en önemli 10 dalış mekanından biri ilan etmesi olmuştur. Daha sonra UNESCO tarafından dünya mirası olarak tescil edilmiştir.

Etiketler:     , , ,

RASTGELE

michelangelo
Michelangelo’nun En Ünlü 9 Eseri
KATEGORİ: Kültür & Sanat, Tarih

Bildiğiniz gibi Michelangelo, Rönesans’ın dahilerinden biri. Her ne kadar kendini bir heykeltraş olarak tanımlasa da resim, mimari ve şiir alanlarında ortaya koyduğu eserler kendi türündekilere meydan okur cinsten. Bu listede bu büyük ustanın en göz alıcı ve en ünlü eserlerini sizlerle paylaşıyoruz. 9. Ölmekte Olan Köle (Dying Slave) Michelangelo, Papa II. Julius’un mezarına konulmak üzere […]

Devam

EN YENİLER

ada_thumb
Dünyanın En Güzel 10 Ada Ülkesi
KATEGORİ: Gezi

Dünyanın cennet köşelerinden olan birbirinden güzel ada ülkeleri… Ada ülkeleri, güzelliklerinin yanı sıra ayrı bir cazibeye sahip. Siz de bu cazibeye katılmaya ne dersiniz? İşte muhteşem cazibesiyle en güzel ada ülkeleri: 10. Sri Lanka Güney Asya’da, Hindistan’ın 31 kilometre güneyinde ve Hint Okyanusu’nda bulunan bir ada ülkesidir. Tropikal bir iklime sahiptir. Sri Lanka çay tarımı […]

Devam

BİZE ULAŞIN

Görüşlerinizi iletmek için bize e-mail adresimizden ulaşabilirsiniz. Değerli görüşleriniz için şimdiden teşekkür ederiz!