Tarihin Akışını Değiştiren Hatalar

hata_header

“Hatasız kul olmaz” diye bir söz vardır. Evet, her insan hata yapar, ancak bu küçük hatalar bazen büyük sonuçlar doğurabilir. ‘Büyük sonuçlar’ derken tarihin akışını değiştirmekten bahsediyoruz!

10. Uçakların Pencereleri

hata_10

Havilland Comet, 1950’lerde teknolojik olarak adından söz ettiren bir uçaktı. 1954 yılında iki uçağı havada infilak etti. Kazaların araştırılmasıyla fark edildi ki, kare şeklinde dizayn edilen uçak pencerelerinin köşeleri zayıf noktalardı ve yüksek basınç altında patlıyorlardı. İşte günümüzde kullanılan uçakların yuvarlatılmış köşeli dizaynda pencerelere sahip olmasının nedeni budur.

 

9. New York’a Karanlık Çöktü!

hata_9

1977 yılında, New York’taki Con Edison elektrik tesisine yıldırım düşmesi üzerine elektrikler kesilmişti. Şehre enerjinin geri verilmesi sırasında bir operatör, düğmeleri yanlış sırayla açınca New York’un yazın ortasında 25 saat boyunca elektriksiz kalmasına neden oldu. Bu durum şehirde kaosa yol açtı ve yağmalama, kundaklama, şiddet olaylarının yaşanmasına neden oldu.

 

8. Berlin Duvarı’ nın Yıkılışı

hata_8

Doğu Almanya politikacısı Gunter Schabowski, 1989 yılında basın toplantısı yapıyordu. Doğu-Batı Almanya yolculuk sınırlamalarıyla ilgili açıklamalarda bulunuyordu. Konuşmasını yaparken kurduğu bir cümleyi tamamen yanlış bir şekilde kurdu ve bu cümle yolculuk sınırlamalarının tamamen kaldırıldığı yönünde anlaşıldı. Bunu duyan bir gazeteci, bu değişiklerin ne zaman hayata geçeceğini sordu ve Gunter Schabowski “Hemen!” diye cevap verdi. Schabowski’ nin işte bu cevabı vermesiyle Berlin Duvarı yıkıldı.

 

7.  Mars İklim Uydusu Nerede?

hata_7

Mars İklim Uydusu’nun ateşleyicilerini üreten Lockhead Martin takımı, “metrik sistem” yerine, “inç” ölçüleriyle üretim yapmışlardı. Bu durumu ise NASA’ya söylemeyi unutmuşlardı. Uydu, fırlatıldıktan sonra rotasından çıktı ve böylece uydu Nasa kayıtlarına “Kayıp” olarak geçti.

 

6. Hannibal’ın Asası

hata_6

Hannibal, M.Ö. 218’ de İtalya ‘yı fethetmek için efsanevi Alp geçişini gerçekleştiriyordu. Bu sırada yanındaki 38.000 askere karla kaplı yolun güvenli olduğunu kanıtlamak için, elindeki asasını sertçe yere vurdu. Hannibal’ın bu hareketi koca bir çığa neden oldu. Hannibal 18.000 askerini, 2.000 atını ve birçok filini kaybetti çığ altında kaybetti.

 

5. Titanik’ in Sırrı

hata_5

Titanik’in buz dağına çarpmasının sorumlusu gerçekten gözcü müdür? Titanik, gemide bir anahtarın unutulması nedeniyle batmıştır. Nöbet değişimi sırasında eski gözcü, göreve yeni başlayan kişiye bir dolabın anahtarını vermeyi unutmuştur. Bu dolapta uzak mesafeyi görebilen dürbünler bulunuyordu. Bu dürbünler kullanılabilse, geminin batmasına neden olan buzdağı çok önceden farkedilebilecekti. Gözetleme kulesindeki Fred Fleet; “Dürbünler olsaydı kesinlikle buz dağını çok daha önce görürdüm.” demiştir.

 

4. Mokusatsu

hata_4

İkinci Dünya Savaşı sırasında ilan edilen Postdam Bildirgesi’ ne göre Japon kuvvetleri savaşı bitirip teslim olacaklardı.
Japon Başbakanı Kantaro Suzuki buna “mokusatsu” diye yanıt verdi. Mokusatsu, Japonca’da hem anlamak ve düşünmek, hem de umrunda olmamak anlamına geliyordu. Bundan 10 gün sonra Japonya’ya ilk atom bombası düştü.

 

3. Marslı Efsanesi

hata_3

1877’de İtalyan astronom Giovanni Schiarpelli, Mars yüzeyinde “kanallar” olduğunu söyledi. Amerikalı astronom Percival Lowell, İtalyanca ve İngilizce arasındaki farklılıklardan dolayı Schiarpelli’nin bu notunu “insan yapımı kanal” olarak yorumlamıştır. İşte bilim dünyasında “Marslı” efsanesi böyle ortaya çıkmıştır.

 

2. Temel Reis’ in Ispanağı

hata_2

1870 yılında, Alman bir  kimyager olan Erich von Wolf, sebzelerdeki demir oranını araştırıyordu. Ispanaktaki demir oranını 3,5 miligram yazacağına 35 miligram yazınca ıspanağın efsanesini başlatmış oldu .Çocukken annenizin size zorla ıspanak yedirmesinin sorumlusu olan Erich von Wolf’un hatası çoktan kanıtlanmış olsa da ıspanak efsanesi devam etmektedir.

 

1. Normandiya Neden kaybedildi?

hata_1

1944 yılında mareşal Erwin Rommel, Avrupa’yı müttefik devletlerden korumakla sorumluydu. 6 Haziran Erwin Rommel’in  karısının doğum günüydü. Rommel, karısının doğum günü partisine katılmak için izin aldı ve tam da o gün, müttefikler Normandiya’ya ayak bastılar. Böylece Almanlar, II.Dünya Savaşı’ndaki en büyük yenilgilerini yaşadılar ve Nazilerin çöküşü başlamış oldu.

Etiketler:     ,

RASTGELE

kaplıca_thumb
Muhteşem Sıcak Su Kaynakları
KATEGORİ: Gezi

Şifalı su kaynakları yeraltının bize sunduğu güzelliklerden biridir. Birçok kişi rahatlamak ve arınmak için bu sıcak su kaynaklarını ziyaret eder. Görüntüleriyle bile ruhunuzu ferahlatan kaplıcalara bir göz atmanız gerek! 10. Beppu Japonya’nın güneyinde yer alır. Sıcak su kaynakları ve gayzerler turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir. Sayısı 2 bin 500’ü aşkın kaplıcaları ve 9 farklı su çeşidi […]

Devam

EN YENİLER

ada_thumb
Dünyanın En Güzel 10 Ada Ülkesi
KATEGORİ: Gezi

Dünyanın cennet köşelerinden olan birbirinden güzel ada ülkeleri… Ada ülkeleri, güzelliklerinin yanı sıra ayrı bir cazibeye sahip. Siz de bu cazibeye katılmaya ne dersiniz? İşte muhteşem cazibesiyle en güzel ada ülkeleri: 10. Sri Lanka Güney Asya’da, Hindistan’ın 31 kilometre güneyinde ve Hint Okyanusu’nda bulunan bir ada ülkesidir. Tropikal bir iklime sahiptir. Sri Lanka çay tarımı […]

Devam

BİZE ULAŞIN

Görüşlerinizi iletmek için bize e-mail adresimizden ulaşabilirsiniz. Değerli görüşleriniz için şimdiden teşekkür ederiz!