Türkiye’nin En Güzel 10 Antik Kenti

antik_header

Türkiye’de Kültür Bakanlığı’nın taşınmaz kültür varlığı olarak belirlediği 77 adet antik kent vardır. Listeye dahil olmayanlarla birlikte bu sayı 100 civarındadır. Birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapan bu antik kentlerden en çok bilinen ve ziyaret edilenlerine bu yazımızda yer verdik.

10. Hattuşaş

hattusas

Hititlerin başkenti Boğazköy (Hattuşaş) Çorum’un 82 kilometre güneybatısında yer alır. Kente ilk yerleşim M.Ö. 3. binyılda başlar, ana yerleşim Büyükkale ve çevresinde yer almaktadır. Şehir kuzeye doğru açık olup kuzey kısmı dışında diğer kısımları surla çevrilidir. Hattuşaş örenyeri ilk kez 1834 yılında Charles Texier tarafından gezilmiş ve dünyaya tanıtılmıştır. Bu kalıntılarla Hitit devleti arasında ilk kez bir bağ kuran kişi Sayce’tır. Yapılan araştırmalar Frig, Asur, Hitit, Galat, Roma ve Bizans yerleşimleri olduğunu göstermektedir.

 

9. Hierapolis

hierapolis

Denizli’ye 22 km. uzaklıkta bulunan Hierapolis (Pamukkale), yeraltından yükselen sıcak su kaynaklarının meydana getirdiği görsel şölene davet eden travertenlerinin ve şelalelerinin yanı sıra, Roma ve Bizans döneminden kalma arkeolojik kalıntıları ile de önemli bir bölge konumundadır. Antik çağlardan bugüne kadar ulaşan en çarpıcı merkezlerden biridir. Çok çeşitli rahatsızlıklara iyi geldiğine inanılan şifalı suları ile de ünlüdür.

Antik kentin M.Ö. II. yüzyılda Bergama krallarından II. Eumenes tarafından kurulduğu, adını ise Bergama’nın kurucusu Telephos’un eşi Heira’dan aldığı sanılmaktadır. Eski kaynaklara göre metal ve taş işlemeciliği, dokuma kumaşları ile ünlü olan kent, Büyük Konstantin döneminde Frigya bölgesinin başkentliğini yapmış, Bizans döneminde Piskoposluk merkezi olmuştur.

 

8. Çatalhöyük

catalhoyuk

Konya’nın Çumra ilçesinin 10 km doğusundadır. M.Ö. 7500 yıllarından itibaren yerleşim bulunan Çatalhöyük tarihe ışık tutan ilk büyük kentlerden olmuştur. Çatalhöyük, 1958 yılında j.Mellart tarafından bulunmuştur. Ortadoğu ve Anadolu’da diğer Neolitik alanlar bulunmuş olmasına rağmen, Çatalhöyük Neolitik Kenti, kalıntıların boyutu, yaşayan toplumun yoğunluğu, güçlü sanatsal ve kültürel gelenekler ve zaman içindeki sürekliliğin benzersiz bileşimi ile olağanüstü evrensel değer taşımaktadır.

 

7. Aspendos

Aspendos

Aspendos, Antalya ilinin Serik ilçesinde bulunmaktadır. Tiyatrosu; dünya üzerinde yer alan antik Roma tiyatrolarından günümüze kadar en iyi şekilde korunarak gelmiş sayılı tiyatrolardan biridir. Bu nedenle Aspendeos, sadece Türkiye’de değil dünyada da ün kazanmıştır.

Aspendos Antik Tiyatrosu’nun bir de efsanesi var. Aspendos kralının bir zamanlar herkesin evlenmek istediği çok güzel bir kızı vardır. Kral kızını kime vereceğini bilemediği için halka, “Kim halkımız, kentimiz için en yararlı şeyi yaparsa kızımı ona vereceğim” diye duyurur. Bunun üzerine iki ikiz kardeş iki büyük yapı yaparlar. Biri kente çok uzaklardan, karmaşık yolları, birçok zorluğu geçerek su getiren su kemerleri; öteki ortasında yere metal para atıldığında üst sıralardan bile sesinin duyulduğu dünyanın akustik olarak en iyi tiyatrosudur. Kral su kemerlerini gördükten sonra kızını su kemerlerini yapana vermek ister. Bunun üzerine tiyatronun mimarı Zenon krala bir oyun oynar. Kral tiyatronun üst sıralarında gezerken bir fısıltı duyar: “Kral kızını bana vermeli.” Akustiğe hayran kalan kral kızını büyük bir kılıçla ikiye ayırır ve kardeşlere verir.

Coğrafyacı Strabon ve Pamponrus Mela, kentin Agruslularca kurulduğunu yazarlar. Bölgeye MÖ 1200’den sonra Yunan göçleri olmuştur. Ancak Aspendos adının kaynağı Rumlardan önceki yerli Anadolu dilidir. Önemli bir ticaret yolu üzerinde olduğu ve Köprüçay Irmağı ile limana bağlandığı için Aspendos, her çağda ele geçirilmek istenen kentler arasında yer almıştır.

Her yıl binlerce yerli, yabancı turist Aspendos’u gezmektedir. Antik tiyatro ayrıca konserler, etkinlikler için kullanılmaktadır.

 

6. Magnesia

magnesia

Aydın ili, Germencik ilçesi Ortaklar Bucağına bağlı Tekin Köy sınırları içinde Ortaklar-Söke karayolu üzerinde yer almaktadır. Efes ve Priene gibi kentlere olan yakınlığı kentin stratejik önemini arttırmıştır.

Helenistik dönemde önce Seleukos Krallığı sonra Bergama Krallığı’nın hakimiyetine giren Magnesia, Roma döneminde hakimiyetini korumuş, Bizans söneminde Piskoposluk merkezi olmuştur. Magnesia çevresi surla çevrili, yaklaşık 1300×1100 m2 bir alanı kapsayan, ızgara planlı cadde ve sokak sistemine sahip bir kenttir. Priene, Ephesos ve Tralleis üçgeni arasında ticari ve stratejik açıdan önemli bir konuma sahiptir. Kentin en önemli yapısı Magnesia Artemis Tapınağı’dır.

 

5. Aizonai

aizonia

Aizonai – Kütahya Çavdarhisar’da bulunan kent Bizans döneminde psikoposluk merkezi olmuştur. Kentte Zeus adına inşa edilen Anadolu’nun en iyi korunmuş tapınağı yer alır. Ayrıca büyük bir tiyatro, stadyum, iki hamam ve Kocaçay üzerinde iki adedi halen kullanılır durumda olan beş köprü ile antik baraj, borsa binası ve Meter Steune’nin kutsal mağarası bulunmaktadır.

 

4. Priene

priene

Aydın, Güllübahçe beldesi yakınlarında bulunan Priene’nin tarihi M.Ö 2. bin yıla kadar uzanır. Kentin Pers istilasından büyük zarar gördüğü, bir süre adeta varlığının bile son bulduğu öğrenilmektedir. Fakat sonra, Perslere karşı İ.Ö. 494 yılında yapılan Lade Savaşı’na on iki gemiyle katılacak derecede toparlanmıştır. İlk Priene’den günümüze hiçbir yazıt gelmemiştir; yalnızca bir sikke bilinmektedir.

Eski şehir planlamasının en güzel örneklerinden olan kent, Miletli mimar Hippodamus tarafından geliştirilen “ızgara sistemi” ile tasarlanmıştır. Kentin en önemli yapısı Athena Tapınağıdır.

 

3. Bergama

bergama

Bergama İzmir’e 107 kilometre uzaklıkta deniz kıyısına ise 30 kilometre mesafede bulunur. Antik dönemin en önemli kültür, heykelcilik ve mimarlık merkezlerindendir. Akropol( Yukarı Şehir), Bergama’ da yerleşimin başladığı yerdir. Çevresindeki kültürel peyzaj ile birlikte Helenistik ve Roma Dönemlerine ait pek çok istisnai örneği içerisinde barındıran kent, özellikle Roma ve Doğu Roma dönemlerine ait katmanlar üzerinde yayılmış olan Osmanlı dönemi mimarisine ait pek çok cami, han, hamam ve ticari merkez ile de önemini korumuştur.

Buradaki başlıca yapılar, Athena Tapınağı, Asklepion , Kütüphane, Zeus Sunağı, Heroon, Dionysos Tapınağı, Agora’dır. Barok tarzının en zengin kullanıldığı yapılardan olan Zeus Atları, Galatlara karşı Roma ve Bergama’nın verdiği savaşa sahne olan figürleriyle dönemin heykel sanatına ışık tutmuş ve parça parça sökülerek Berlin’ e taşınmıştır.

 

2. Milet

milet

Milet, Aydın ili, Söke ilçesi sınırları içerisinde Söke’ye 30 km. uzaklıkta ve Akköy yakınlarındadır. Milet bir liman kenti olmakla beraber, Büyük Menderes nehrinin getirdiği alüvyonlarla liman doldurulduğu için günümüzde denizden içeride bulunmaktadır. Kentte ünlü mimar Hippodamos ızgara plan uygulamış ve yapıları bu planın öngördüğü biçimde konumlandırmıştır.

Kentin bugüne gelen en önemli yapısı 15.000 kişilik tiyatro ve Roma hamamlarıdır. Kentte bulunan yapılar arasında M.S. 1. yüzyılda inşa edilmiş Roma Hamamları, ana dini merkez olan Delphinion, Kuzey Agora, M.S. 1. yüzyıla ait Ionik Stoa, Capito hamamları, Gymnasium, 2. yüzyılda inşa edilen Bouleterion, M.S. 2. yüzyılda yapılan Faustina Hamamı önem kazanır.

 

1. Efes

efes

İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı kentin kuruluşu M.Ö. 6000 yıllarına dayanmaktadır. Son yollarda Hitit yerleşimleri olduğu da saptanan kentin eski ismi Apasas’tır. M.Ö 1050’ de Yunan göçmenlerinin de yaşadığı liman kenti Efes, dünyanın 7 harikasından biri olan Artemis Tapınağı çevresine M.Ö 560 yılında taşınmıştır. Bugünkü Efes, Büyük İskender’ in önemli generallerinden Lysimakhos tarafından M.Ö 300 yıllarında kurulmuştur. Roma imparatorluğu Asya eyaletinin başkenti ve en büyük liman kenti olarak 200.000 kişilik nüfusa ulaşmıştır. Efes, Bizans Çağında tekrar yer değiştirmiş ve ilk kez kurulduğu Selçuk’taki Ayasuluk Tepesi’ne gelmiştir. 1330 yılında Türkler tarafından alınan ve Aydınoğulları’nın merkezi olan Ayasuluk, 16.Yüzyıl’dan itibaren giderek küçülmeye başlamış, 1923 yılında Cumhuriyetimizin kuruluşundan sonra Selçuk adını almıştır.

Efes tarihi boyunca birçok kez yer değiştirdiğinden kalıntıları geniş bir alana yayılmıştır. Yaklaşık 8 km²lik bir alana yayılan bu kalıntılar içinde kazı-restorasyon ve düzenleme çalışmaları yapılmış, ziyarete açık olan bölümlerdir. Burada dünyanın 7 harikasından biri olarak kabul edilen Artemis Tapınağının yanı sıra Hristiyan aleminin Hac noktası St. Jean Kilisesi ve Meryem Ana Türbesi de bulunmaktadır.

Etiketler:     , , ,

RASTGELE

everest2
Everest Tepesi
KATEGORİ: Gezi

Deniz seviyesinden 8.848 metre yüksekte yer alan Everest Tepesi jeolojik hareketlerden dolayı her yıl 4 mm büyümektedir. Himalayalar üzerindeki tepe, Çin ile Nepal sınırı arasındadır. Büyük bir kısmı Nepal’dedir. Çıplak Güneydoğu, Kuzeydoğu ve Batı sırtları en yüksek noktalara Everest (8.848 m) ile Güney doruğunda (8.748 m) ulaşır. Everest Dağı Kuzeydoğudaki Tibet platosundan (yaklaşık 5.000 m) […]

Devam

EN YENİLER

ada_thumb
Dünyanın En Güzel 10 Ada Ülkesi
KATEGORİ: Gezi

Dünyanın cennet köşelerinden olan birbirinden güzel ada ülkeleri… Ada ülkeleri, güzelliklerinin yanı sıra ayrı bir cazibeye sahip. Siz de bu cazibeye katılmaya ne dersiniz? İşte muhteşem cazibesiyle en güzel ada ülkeleri: 10. Sri Lanka Güney Asya’da, Hindistan’ın 31 kilometre güneyinde ve Hint Okyanusu’nda bulunan bir ada ülkesidir. Tropikal bir iklime sahiptir. Sri Lanka çay tarımı […]

Devam

BİZE ULAŞIN

Görüşlerinizi iletmek için bize e-mail adresimizden ulaşabilirsiniz. Değerli görüşleriniz için şimdiden teşekkür ederiz!